European Best Destination
  • 12 ºC / 53.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Lew Hewelion świętuje i rozdaje prezenty!
10 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Lwa. Z tej okazji w Gdańsku pojawiły się kolejne rzeźby Lwa Heweliona- postać browarnika z kuflem piwa oraz lew nawiązujący swym wyglądem do twórczości Williama Szekspira.
A
A
data publikacji: 09 sierpnia 2017 r.

Lew Hewelion świętuje i rozdaje prezenty!
Lew Hewelion świętuje i rozdaje prezenty!
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Nowe rzeźby Gdańskiego Lwa Heweliona można podziwiać w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej (ul. Długi Targ 28/29), codziennie w godz. 09:00-19:00. Będą tutaj dostępne dla mieszkańców i turystów do końca trwania Jarmarku św. Dominika. Następnie trafią do swoich docelowych lokalizacji w obrębie Śródmieścia.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lwa, Gdańska Organizacja Turystyczna przygotowała akcję promocyjną z lwimi upominkami. Każdy, kto w dniach 10-12 sierpnia, sfotografuje dowolną rzeźbę Heweliona, udostępni zdjęcie w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) z hashtagiem #Hewelion lub #iLeo i okaże je w jarmarkowym punkcie Informacji Turystycznej przy Złotej Bramie, otrzyma pamiątkowy gadżet!

Lew Hewelion
Lew Hewelion
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Wędrówka trwa

Hewelion to bohater szlaku turystycznego, którego pomysłodawcą jest Gdańska Organizacja Turystyczna. Dotychczas Hewelion odwiedził już ZOO, Stadion Energa Gdańsk, molo w Gdańsku, Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej, Port Lotniczy Gdańsk, Centrum Hewelianum, Wyspę Ołowiankę i Wielki Młyn. Dwie nowe rzeźby Heweliona są odpowiednio dziewiątym i dziesiątym elementem trasy małego lwiątka. Docelowo, postać browarnika z kuflem piwa stanie na Długim Pobrzeżu, natomiast lew nawiązujący swym wyglądem to twórczości Williama Szekspira, zawita w pobliże Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Autorem wszystkich dziesięciu rzeźb lwiątka jest gdański artysta rzeźbiarz Tomasz Radziewicz.

Podążaj śladami Heweliona

Warto dodać, że jednym z elementów szlaku turystycznego Gdańskiego Lwa Heweliona jest bezpłatna aplikacja mobilna iLeo. Pobierając ją na jeden z dwóch systemów operacyjnych (iOS lub Android) i włączając funkcje Bluetooth oraz GPS w telefonie, użytkownik otrzymuje informacje od małego lwa. Jak to możliwe? Po zbliżeniu do każdej z rzeźb Heweliona, na ekranie telefonu wyświetla się komunikat w formie tekstu oraz pliku audio, poprzez które lew opowiada historię danego miejsca. Narracja prowadzona jest w taki sposób, by najmłodsi odbiorcy zdobyli jak najwięcej cennych informacji o Gdańsku.