• 22.0 ºC  / 71.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Lew Hewelion świętuje i rozdaje prezenty!
10 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Lwa. Z tej okazji w Gdańsku pojawiły się kolejne rzeźby Lwa Heweliona- postać browarnika z kuflem piwa oraz lew nawiązujący swym wyglądem do twórczości Williama Szekspira.
A
A
data publikacji: 09 sierpnia 2017 r.

Lew Hewelion świętuje i rozdaje prezenty!
-Lew Hewelion świętuje i rozdaje prezenty!
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Nowe rzeźby Gdańskiego Lwa Heweliona można podziwiać w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej (ul. Długi Targ 28/29), codziennie w godz. 09:00-19:00. Będą tutaj dostępne dla mieszkańców i turystów do końca trwania Jarmarku św. Dominika. Następnie trafią do swoich docelowych lokalizacji w obrębie Śródmieścia.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lwa, Gdańska Organizacja Turystyczna przygotowała akcję promocyjną z lwimi upominkami. Każdy, kto w dniach 10-12 sierpnia, sfotografuje dowolną rzeźbę Heweliona, udostępni zdjęcie w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) z hashtagiem #Hewelion lub #iLeo i okaże je w jarmarkowym punkcie Informacji Turystycznej przy Złotej Bramie, otrzyma pamiątkowy gadżet!

Lew Hewelion
-Lew Hewelion
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Wędrówka trwa

Hewelion to bohater szlaku turystycznego, którego pomysłodawcą jest Gdańska Organizacja Turystyczna. Dotychczas Hewelion odwiedził już ZOO, Stadion Energa Gdańsk, molo w Gdańsku, Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej, Port Lotniczy Gdańsk, Centrum Hewelianum, Wyspę Ołowiankę i Wielki Młyn. Dwie nowe rzeźby Heweliona są odpowiednio dziewiątym i dziesiątym elementem trasy małego lwiątka. Docelowo, postać browarnika z kuflem piwa stanie na Długim Pobrzeżu, natomiast lew nawiązujący swym wyglądem to twórczości Williama Szekspira, zawita w pobliże Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Autorem wszystkich dziesięciu rzeźb lwiątka jest gdański artysta rzeźbiarz Tomasz Radziewicz.

Podążaj śladami Heweliona

Warto dodać, że jednym z elementów szlaku turystycznego Gdańskiego Lwa Heweliona jest bezpłatna aplikacja mobilna iLeo. Pobierając ją na jeden z dwóch systemów operacyjnych (iOS lub Android) i włączając funkcje Bluetooth oraz GPS w telefonie, użytkownik otrzymuje informacje od małego lwa. Jak to możliwe? Po zbliżeniu do każdej z rzeźb Heweliona, na ekranie telefonu wyświetla się komunikat w formie tekstu oraz pliku audio, poprzez które lew opowiada historię danego miejsca. Narracja prowadzona jest w taki sposób, by najmłodsi odbiorcy zdobyli jak najwięcej cennych informacji o Gdańsku.