
Wyprawa pn. „Śladami łomżyńskich oryli” została zorganizowana dla uczczenia 600-lecia nadania praw miejskich dla mazowieckiej Łomży oraz przypomnienia jej wielowiekowych związków gospodarczych z Gdańskiem.
Wielka podróż ekologicznej barki
Załoga z Łomży w składzie: kapitan - Wojciech Winko i sternik - Sławomir Kopańczyk, dokonała tego niecodziennego wyczynu płynąc w wielką podróż barką, której podstawowa wyporność została zbudowana na kilkuset plastykowych butelkach. Jej dodatkowym atrybutem był żagiel z ponad 100-letnią grafiką mazowieckiej Łomży oraz jej herbem.
Wyprawa wiodła kolejno poprzez Ostrołękę, Pułtusk, Serock, Zalew Zegrzyński, Kanał Żerański i jego śluzę, Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszogród, Płock, Włocławek i jego śluzę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, śluzę Przegalina i Martwą Wisłę do Gdańska. W większości tych miast i gmin miały miejsce kurtuazyjne spotkania z przedstawicielami ich władz oraz wręczeniem przez załogę promocyjnych wydawnictw o Łomży, w tym jubileuszowej monografii naszego miasta i pamiątkowej monety.
Wiekowe związki Łomży i Gdańska
Miasta od czasów historycznego Mazowsza łączył oparty na Narwi i Wiśle szlak spławny, którym łomżyńscy flisacy zwani orylami spławiali do handlowej stolicy Rzeczypospolitej drzewo, zboże, miód i inne płody ziemi łomżyńskiej. Również najstarszy wizerunek herbu Łomży pochodzi z odcisku, na XVI-wiecznym pergaminie pisma Rady Miejskiej Łomży do Rady Miejskiej Gdańska.
W Gdańsku załoga spotkała się na nabrzeżu Mariny Gdańsk między innymi z dyrektorem Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańsk – Maciejem Buczkowskim, jak również z Prezesem Gdańskiej Organizacji Turystycznej – Łukaszem Wysockim.
Serdeczne powitanie ŁOMŻYŃSKIEGO FLISA na nabrzeżu, przygotowała również przesympatyczna łomżyńska rodzina p. Zalewskich, która pomimo przeprowadzki do Gdańska, postanowiła w ten sposób uczcić swoje łomżyńskie korzenie.
Kapitan Wyprawy
Wojciech Winko