• 13.5 ºC  / 56.3 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Magiczny grudzień w Gdańsku
Trudno wyobrazić sobie większy kontrast między miesiącami, niż ten pomiędzy listopadem a grudniem. O ile ten pierwszy kojarzy nam się z krótkimi dniami, paskudną pogodą i coraz większym zimnem, o tyle grudzień odbieramy już zupełnie inaczej, choć przecież pogodowo jest często jeszcze gorszy od listopada. Tak jest – to zasługa magii Bożego Narodzenia i zabawy noworocznej!
A
A
Data modyfikacji: 29 stycznia 2019 r.

Fot. gdansk.pl


Skoro grudzień to Święta. Ale wcześniej Mikołajki i piękny Jarmark Bożonarodzeniowy, który w tym roku startuje w Gdańsku już 1 grudnia.

Tradycyjnie wydarzenie odbędzie się na Targu Węglowym, który będzie pełny klasycznych stoisk z upominkami świątecznymi oraz przekąskami i rozgrzewającymi napojami. Będzie też imponujący, 8-metrowy Anielski Młyn z pięknie malowanymi figurkami Świętych i hit ubiegłorocznej edycji, czyli Łoś Lucek – sypiący suchymi niczym pustynia Atakama dowcipami w 2 językach. Spokojnie - nowości w tym roku też nie zabraknie! Pierwsza z nich to bajkowa – dwupiętrowa karuzela, z której posiadacze Karty Mieszańca skorzystają bezpłatnie. Druga to strefa food trucków, dzięki której posmakujemy wielu kuchni z całego świata. Ta ostatnia będzie funkcjonowała aż do 13 stycznia (główna część Jarmarku zakończy się 23 grudnia).

Warto dodać, że jarmark zainauguruje Parada Elfów. I od tej chwili parady i orszaki towarzyszyć będą jarmarkowi we wszystkie dni powszednie. W pierwszym tygodniu zabawiać nas będą elfy, do których od 6 grudnia dołączy św. Mikołaj. W drugim tygodniu na Targ Węglowy zawita Orszak Królowej Śniegu, a w trzecim Orszak Kolędników (w baśniowe postacie wcielać się będą aktorzy Teatru Feta).

W soboty i niedziele w Wielkiej Zbrojowni działać będą warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzone przez instruktorów z Gdańskiego Archipelagu Kultury (od 12.00 do 17.00, w programie między innymi tworzenie Mikołajów, skrzatów, aniołków, stroików i warsztaty przyśpiewek).

A kiedy Święta dobiegną końca, czas przygotować się do szampańskiej zabawy Sylwestrowej. W tym roku w Gdańsku odbędą się aż 4 koncerty Noworoczne. Sylwestera miejskiego będzie można spędzić łącznie w czterech lokalizacjach:

✴ rodzinne Śródmieście - Targ Węglowy - wystąpi zespół Brathanki
✴ sentymentalna Orunia - Park Oruński (amfiteatr) - wystąpią Czerwone Gitary
✴ rozbawiony Chełm - Jar Wilanowski - koncert zespołu Łąki Łan
✴ elektryzujące Brzeźno - molo - hity DJ-a C-Boola.

Gdańska Noc Sylwestrowa 2018/2019 rozpocznie się  o godz. 22.00 i będzie trwała jeszcze kilka kwadransów po północy. Wszystkie 4 miejsca koncertowe będą połączone specjalnym autobusem sylwestrowym.
Największy koncert odbędzie się w centrum Gdańska, na wspomnianym Targu Węglowym. Na dużym telebimie będą wyświetlane m.in transmisje z pozostałych 3 miejskich sylwestrów dzielnicowych.

Nadejście Nowego Roku poprzedzi 12 uderzeń największego, 3-tonowego dzwonu wchodzącego w skład słynnego carillonu koncertowego w kościele Św. Katarzyny. Już po chwili na Targu Węglowym zobaczymy starannie przygotowany pokaz laserowy trwający ok. 10 minut.

Grudzień, mimo zimowej pory roku, zapowiada się więc w Gdańsku wyjątkowo gorąco!

Zapraszamy.