
A może w góry?
No dobrze – może nie do końca w góry, jednak teren okalający Gdańsk obfituje we wspaniałe, lesiste wzgórza. Spora ich cześć to Trójmiejski Park Krajobrazowy. Jest to zdecydowanie największy park – zajmuje bowiem powierzchnię blisko 200 km2 i zawiera 10 mniejszych rezerwatów przyrody! Ci którzy go odwiedzą nie pożałują, zwłaszcza w pięknym miesiącu maju. Czekają na nich kilometry szlaków – doskonałych dla spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Wielkość Parku sprawia, że możemy go odkrywać przez wiele tygodni, a nawet miesięcy i zawsze znajdziemy coś nowego i fascynującego. Tu znajdziecie szczegółowe informacje o samym Parku i trasach: https://tpkgdansk.pl/
Nie można też nie wspomnieć o swojego rodzaju gdańskiej bramie do TPK. Jest nim … ZOO! To największy (126 ha) i najpiękniej położony Ogród Zoologiczny w Polsce. W rekordowym roku 2019 odwiedziło go blisko 0,5 mln gości. Zoo zamieszkuje ponad 820 zwierzaków i wiele z nich przebywa na terenie otwartym co oznacza, że mimo pandemii możemy bezpiecznie odwiedzić nasze ZOO. Jest to zawsze wielka atrakcja a zarazem nauka, zwłaszcza dla najmłodszych. Zobaczcie co na Was czeka: https://zoo.gda.pl/
Pamiętajcie, że możecie odwiedzić ZOO bez dodatkowych opłat z Kartą Turysty lub Gdańską Kartą Mieszkańca (raz w roku wejście gratis).

Dla tych którzy mają ochotę na nieco dalszy wypad możemy szczerze polecić wyjazd na nieodległe Kaszuby. To region obfitujący w piękne jeziora, wzgórza i lasy, z legendarnym punktem widokowym na szczycie Wieżycy (329 m.n.p.m.). Warto spróbować tamtejszej kuchni - dumy lokalnych gospodyń, odwiedzić skansen we Wdzydzach Kiszewskich czy Krzywy Domek w Szymbarku. Słynna kaszubska gościnność z pewnością nie zawiedzie nikogo!
Przerwa na coś na ząb
Warto przy okazji terenów zielonych wspomnieć o parkach miejskich. Sporo już o nich pisaliśmy a więcej informacji znajdziecie TUTAJ. Jest jeszcze jeden aspekt terenów zielonych. Łączy się on z datą 2 maja. Oczywiście 2 maja to Dzień Flagi RP, ale jest coś jeszcze. Otóż 2. maja przypada Międzynarodowy Dzień Grilla. Może są tacy, którzy myślą, że to futbol jest w Polsce najpopularniejszy, ale umówmy się. Wszyscy wiemy, że to grillowanie jest prawdziwym sportem narodowym. Ktoś powie – „no nie bardzo wpisuje się to w aktywność fizyczną”. To fakt, ale po wysiłku trzeba odpocząć. Pamiętajcie, że na większości terenów zielonych w Gdańsku można grillować. Optymalnie jeśli wybierzemy do tego celu specjalnie przygotowane miejsca:
Zielony Staw (palenisko, altana i grill)
Park Reagana (palenisko i polana piknikowa)
Podleśna Polana (grill konstrukcji metalowej)
Ujeścisko, ul. Cedrowa (grill konstrukcji metalowej)
(W przypadku parku Reagana na siedem dni przed planowanym ogniskiem należy złożyć wniosek do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni celem otrzymania pozwolenia na zorganizowanie ogniska).

Najedzeni? Świetnie – ruszamy dalej!
Skoro tyle było o terenach zielonych to czemu nie wpaść na spacer na tereny piaszczyste? Tak jest – piękne, szerokie i piaszczyste plaże w Gdańsku zachęcają do spacerów. Nie zapomnijcie odwiedzić Molo w Brzeźnie lub obiektów otwartych położonych w linii brzegowej, np. placówki Westerplatte. Szum morza to jest to, a jeśli macie ochotę na szybsze atrakcje to warto skorzystać z pięknej drogi rowerowej ciągnącej się wzdłuż morza aż do Sopotu i dalej.
O! A jeśli przy molo spotkacie figurkę Lewka to wiedzcie, że to Hewelion – mały koci podróżnik. Jest już obecny w kilkunastu miejscach w najważniejszych punktach Gdańska. W każdym z nich ma przy sobie inne atrybuty lub strój nawiązujące do danej lokalizacji. Spróbujcie znaleźć i odwiedzić wszystkie lwiątka – to kapitalna zabawa dla całej rodziny. Podpowiedzi jak i gdzie szukać, znajdziecie TUTAJ.

Dla tych którzy cenią sobie aktywne spędzanie czasu połączone z nauką i przygodą, mamy idealną propozycję – Gdańskie Questy. Może odkryjecie co stało się z zaginionym podróżnikiem Ludwikiem Plentym. A może ruszyć na poszukiwania skarbu Wyspy Sobieszowskiej? To stosunkowo młody sposób na aktywne spędzanie czasu, ale jakże fantastyczny. Wystarczy nam smartfon i ochota do zabawy oraz apetyt na sporą ilość kroków dziennie. Nie wierzycie? Zobaczcie sami TUTAJ.
Majówka nawet w Stoczni!
Inna ciekawa propozycja? Proszę bardzo. Morska Fundacja Historyczna zaprasza na "Majówkowe zwiedzanie 2021" - cykl wycieczek po terenie dawnej Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem w czasie długiego weekendu majowego 2021 roku. W trakcie każdego spaceru przedstawiony zostanie zarys historii gdańskiego przemysłu okrętowego od połowy XIX wieku do czasów współczesnych oraz najważniejsze wydarzenia z okresu PRL związane ze Stocznią Gdańską im. Lenina.
W dniach od 1 maja (sobota) do 3 maja (poniedziałek) bezpłatne wycieczki zaczynają się o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 i 16:00. Każde zwiedzanie trwa około 75 minut.
Miejsce rozpoczęcia: historyczna Brama nr II Stoczni Gdańskiej, przy kiosku "Souvenire". Ulica Doki 1 w Gdańsku.
Wstęp wolny.
Ze względu na przepisy reżimu sanitarnego obowiązuje limit i rezerwacja miejsc pod numerem telefonu fundacji +48 605 871 609 lub poprzez adres e-mail organizatora: mfh.gdansk@gmail.com
Więcej szczegółowych informacji na stronie - https://mfh-gdansk.pl/majowkowe-zwiedzanie-2021/
Link do strony wydarzenia na portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/299383434965885/
Nie ma więc co siedzieć w domu. Ruszajmy odkrywać!