• 17.6 ºC  / 63.7 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Majówka, majówka
Koniec kwietnia to tradycyjnie już czas przygotowań do wielkiej majówki. W tym roku słowo „wielkiej” wcale nie jest na wyrost. Rzadko bowiem dwa dni – 1 i 3 maja wypadają tak korzystnie, czyli w środę i piątek. Dodatkowo, Wielkanoc dzieli od majówki niecały tydzień. Mamy kilka propozycji jak spędzić ten czas.
A
A
Data modyfikacji: 29 kwietnia 2019 r.
 
 

To oznacza, że jeśli ktoś weźmie 7 dni urlopu, otrzyma 16 dni wolnego ciągiem. W Polsce tradycyjnie 1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pracy. Ten dzień świętuje się w większości Państw. Drugiego maja ustanowiono kilka lat temu „Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”, aby w ten sposób połączyć 1 maja z 3 maja, choć to święto jest normalnym dniem pracującym. 3 maja to już święto stricte Polskie – Dzień Konstytucji 3 Maja, który upamiętnia ustanowienie pierwszej w Europie, a 2 na świecie konstytucji.

Sklepy

Ze względu na okres wiosenny oraz bliskość 2 dni wolnych, część urzędów i instytucji może być w tym świątecznym tygodniu nieczynne. Choć 27 kwietnia zrobimy zakupy to pamiętajmy, że 5 maja sklepy będą zamknięte. Zamknięte będą także 1 i 3 maja.

Zwiedzanie Stoczni

Morska Fundacja Historyczna, zaprasza na "Majówkowe zwiedzanie 2019", które skupiać się będzie wokół hasła 175. rocznicy rozpoczęcia nowożytnego przemysłu stoczniowego w miejscu późniejszej Stoczni Gdańskiej.

Będzie to cykl wycieczek po terenach stoczniowych w Gdańsku, które odbędą się w dniach od 28 kwietnia (niedziela) do 5 maja (niedziela). Zwiedzanie z profesjonalnym przewodnikiem, byłym stoczniowcem, rozpoczyna się o godzinach 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00, przy historycznej Bramie nr II Stoczni Gdańskiej, obok kiosku z pamiątkami „Souvenire” - Plac Solidarności, ulica Doki 1 w Gdańsku.

Przekrojowa tematyka każdego spaceru obejmuje najważniejsze daty, wydarzenia, postacie i miejsca związane z historią Stoczni Gdańskiej od połowy XIX wieku do czasów współczesnych.

Każda wycieczka trwa około 75 minut. Wstęp wolny, obowiązują zapisy drogą mailową na adres: mfh.gdansk@gmail.com

Więcej szczegółowych informacji na www.mfh-gdansk.pl

100cznia otwiera sezon!

Pozostajemy jeszcze w stoczniowych klimatach. 3 maja 100cznia otwiera kontenerowe wrota i odpalamy kolejny sezon! Na miejscu rzecz jasna cała masa jedzenia, muzyki, miłych ludzi i pysznych trunków. Czeka na Was dużo zmian (tylko na lepsze) i mnóstwo niespodzianek. A na początek, tradycyjnie, mocny akcent.

Ogólny program:- Piątek - start: 18.00 ➡ koncert EABS: 20.30

- Sobota - start: 12.00 ➡ 'Elementarz' Live Set: 20.30

- Niedziela - start: 12.00 ➡ warsztaty

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/375174859994867/

Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019

Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 - Karty odkryte! Od 25 do 28 kwietnia 2019 Filharmonia Bałtycka, Stary Maneż, Parlament będą testowały swoją pojemność i otworzą podwoje dla miłośników luzofonii, muzyki świata i uroczego jazzu. 4 dni, 10 koncertów i siedmioro artystów.

25.04. Festiwal rozpocznie o 19:00 koncert w Starym Maneżu. Na scenie wystąpi Kandace Springs.

26.04. Tego dnia (w piątek) o 17:00 w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Mayra Andrade, niezwykle popularna, znana i lubiana przedstawicielka muzyki luzofońskiej i kabowerdyjskiej.

A to tylko część programu!

Bilety w cenie od 100 do 170 PLN. Szczegóły http://www.siestafestival.pl/

Majówka w Twierdzy

1 maja sezon inauguruje Twierdza Wisłoujście, która dodajmy, została właśnie wpisana na Listę Pomników Historii RP (lista liczy zaledwie 80 pozycji). To wspaniały zabytek i przykład sztuki fortyfikacyjnej. Twierdza strzegła dostępu do portu w Gdańsku przez stulecia, a obecnie można ją zwiedzać z przewodnikiem. Więcej https://www.facebook.com/wisloujscie/

Hevelianum

Także Hevlianum przygotowało majówkowe atrakcje. Zaplanowano pokazy i warsztaty, specjalnie z myślą o ciekawych świata młodych ludziach, ale także dorośli nie będą się nudzić. Będzie można poznać prawa rządzące wszechświatem i dowiedzieć się wielu fascynujących ciekawostek, zwłaszcza tych kosmicznych.

Wszystkiego można dowiedzieć się TUTAJ http://www.hevelianum.pl/

Zjednoczeni w różnorodności 

15 lat polski w EUZjednoczeni w różnorodności - 15 lat polski w EU: Grażyna Łobaszewska & Ajagore, Maria Peszek, Natalia Przybysz, Fisz Emade Tworzywo, Muniek i Przyjaciele, Raz Dwa Trzy i Voo Voo na jednej scenie w ERGO ARENIE! W koncercie udział wezmą również: Joanna Marcinkowska, fortepian, Chór Kameralny 441 Hz oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. SZCZEGÓŁY

Memoriał Zbigniewa Podleckiego

W trakcie tegorocznej Majówki warto zarezerwować sobie czas na wizytę na stadionie żużlowym! 1 maja o godzinie 17 zapraszamy do Gdańska na turniej par o Puchar Prezydenta Gdańska – Memoriał Zbigniewa Podleckiego. Na starcie nie zabraknie uczestników cyklu Grand Prix. Więcej TUTAJ

Przy dobrej pogodzie

Z pogodą na przełomie kwietnia i maja może być jeszcze różnie. Naturalnie trzymamy kciuki za jak najlepszą aurę, jeśli jednak będzie deszczowo, to wydarzenia spisane powyżej nie pozwolą Wam się nudzić. Z kolei przy słonecznej aurze zachęcamy do spacerów nad morzem oraz w parkach, szczególnie pięknych o tej porze roku.