• 16.3 ºC  / 61.3 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Majówka w Gdańsku
Po dwuletniej przerwie, w końcu możemy się cieszyć majówką bez covidowych obostrzeń. W tym roku układ dni wolnych od pracy nie przedstawia się najkorzystniej, gdyż 1 maja wypada w niedzielę, czyli za ten dzień nie przysługuje rekompensata wolnego dnia od pracodawcy. Mimo tego wystarczy wziąć 1 dzień urlopu 2 maja, aby cieszyć się 4 dniami urlopu ciągiem. Jest wiele aktywności, które sprawią, że może będzie to naprawdę udany czas.
A
A
Data modyfikacji: 00 0000 r.
palmiarnia

 

Zacznijmy od najnowszych atrakcji uzupełniających ofertę spędzania czasu wolnego. Po pierwsze, Park Oliwski im. A. Mickiewicza wzbogacił się o nową palmiarnię. Obiekt jest dostępny już od kilku tygodni. Zdecydowanie warto go odwiedzić, aby przekonać się co kryje futurystyczna bryła konstrukcji. Przy okazji koniecznie musimy zaliczyć spacer po samym parku i wspiąć na punkt widokowy – wzgórze Pachołek.

Warto pamiętać, że teren okalający Gdańsk obfituje we wspaniałe, lesiste wzgórza. Spora ich cześć to Trójmiejski Park Krajobrazowy. Jest to zdecydowanie największy park – zajmuje bowiem powierzchnię blisko 200 km2 i zawiera 10 mniejszych rezerwatów przyrody! Ci którzy go odwiedzą nie pożałują, zwłaszcza w pięknym miesiącu maju. Czekają na nich kilometry szlaków – doskonałych dla spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Wielkość Parku sprawia, że możemy go odkrywać przez wiele tygodni, a nawet miesięcy i zawsze znajdziemy coś nowego i fascynującego. Tu znajdziecie szczegółowe informacje o samym Parku i trasach: https://tpkgdansk.pl/

Nie można też nie wspomnieć o swojego rodzaju gdańskiej bramie do TPK. Jest nim … ZOO! To największy (126 ha) i najpiękniej położony Ogród Zoologiczny w Polsce. W rekordowym roku 2019 odwiedziło go blisko 0,5 mln gości. Zoo zamieszkuje ponad 820 zwierzaków i wiele z nich przebywa na terenie otwartym co oznacza, że mimo pandemii możemy bezpiecznie odwiedzić nasze ZOO. Jest to zawsze wielka atrakcja a zarazem nauka, zwłaszcza dla najmłodszych. Zobaczcie co na Was czeka: https://zoo.gda.pl/

Pamiętajcie, że możecie odwiedzić ZOO bez dodatkowych opłat z Kartą Turysty lub Gdańską Kartą Mieszkańca (raz w roku wejście gratis).

Dla tych którzy mają ochotę na nieco dalszy wypad możemy szczerze polecić wyjazd na nieodległe Kaszuby. To region obfitujący w piękne jeziora, wzgórza i lasy, z legendarnym punktem widokowym na szczycie Wieżycy (329 m.n.p.m.). Warto spróbować tamtejszej kuchni - dumy lokalnych gospodyń, odwiedzić skansen we Wdzydzach Kiszewskich czy Krzywy Domek w Szymbarku. Słynna kaszubska gościnność z pewnością nie zawiedzie nikogo!

mmDSC05952_Muzeum Bursztynu - fot Dariusz Kula pl

 

Jeśli pogoda nie dopisze polecamy wizytę w Muzeum Bursztynu, które w lipcu ubiegłego roku otrzymało nową, piękną siedzibę. Teraz mieści się w odnowionych wnętrzach Wielkiego Młyna i mieści ponad 1.000 fascynujących eksponatów. Niektóre z nich to prawdziwe unikaty – jak np. inkluzja jaszczurki czy ozdobne, bursztynowe szachy i elementy dekoracyjne. 

Warto przy okazji terenów zielonych wspomnieć o parkach miejskich. Nie zapominajmy o jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu na łonie natury, do którego najlepsza okazja trafia się 2 maja. Oczywiście 2 maja to Dzień Flagi RP, ale jest coś jeszcze. Otóż 2 maja przypada Międzynarodowy Dzień Grilla. Może są tacy, którzy myślą, że to futbol jest w Polsce najpopularniejszy, ale umówmy się. Wszyscy wiemy, że to grillowanie jest prawdziwym sportem narodowym. Pamiętajcie, że na większości terenów zielonych w Gdańsku można grillować. Optymalnie jeśli wybierzemy do tego celu specjalnie przygotowane miejsca:

Zielony Staw (palenisko, altana i grill)
Park Reagana (palenisko i polana piknikowa)
Podleśna Polana (grill konstrukcji metalowej)
Ujeścisko, ul. Cedrowa (grill konstrukcji metalowej)

(W przypadku parku Reagana na siedem dni przed planowanym ogniskiem należy złożyć wniosek do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni celem otrzymania pozwolenia na zorganizowanie ogniska).

W pasie nadmorskim znajduje się jeszcze jeden obiekt, będący nową atrakcją. Mowa o wspaniale wyremontowanym Domu Zdrojowym w Brzeźnie. Obecnie ten imponujący urodą budynek jest częścią Hevelianum i miejscem edukacji ekologicznej.

majówka plaża

 

Skoro tyle było o terenach zielonych to czemu nie wpaść na spacer na tereny piaszczyste? Tak jest – piękne, szerokie i piaszczyste plaże w Gdańsku zachęcają do spacerów. Nie zapomnijcie odwiedzić Molo w Brzeźnie lub obiektów otwartych położonych w linii brzegowej, np. placówki Westerplatte. Szum morza to jest to, a jeśli macie ochotę na szybsze tempo to warto skorzystać z pięknej drogi rowerowej ciągnącej się wzdłuż morza aż do Sopotu i dalej.