• -0.6 ºC  / 30.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Majówki czar
Wielkimi krokami zbliża się ulubiony weekend Polek i Polaków, potocznie zwany majówką. W tym roku kalendarz ułożył się dla nas wyjątkowo łaskawie. 1 i 3 maja to odpowiednio wtorek i czwartek, a to oznacza, że wystarczy wziąć 3 dni urlopu, a otrzymamy aż 9 dni wolnego ciągiem. Poniżej kilka propozycji spędzenia wolnego czasu.
A
A
data publikacji: 23 kwietnia 2018 r.

Kiedy tylko kończy się  kwiecień, w rozmowach towarzyskich najczęściej pojawia się jedno pytanie: jaka będzie pogoda na majówkę? Spece od meteo nie mają dla nas w tym roku najlepszych informacji, ale do majówki jeszcze kilka dni, więc poczekajmy. Jeśli bowiem można być czegoś na tym świecie pewnym (oprócz śmierci i podatków), to jest to niedokładność prognoz pogody.

W Polsce tradycyjnie 1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pracy. Polska nie jest tu zresztą wyjątkiem. Ten dzień świętuje się w większości Państw. Drugiego maja ustanowiono kilka lat temu „Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”, aby w ten sposób połączyć 1 maja z 3 maja, choć to święto jest normalnym dniem pracującym. 3 maja to już święto stricte Polskie – Dzień Konstytucji 3 Maja, który upamiętnia ustanowienie pierwszej w Europie, a 2 na świecie konstytucji.

Ze względu na okres wiosenny oraz bliskość 2 dni wolnych, część urzędów i instytucji może być w tym świątecznym tygodniu nieczynne.

Jeśli jednak pogoda nam nie dopisze, w Gdańsku na nudę narzekać nie będzie można.

Z pewnością warto skorzystać z Tygodnia Restauracji – „Restaurant Week – Chodźmy!” TUTAJ znajdziecie zasady wydarzenia i listę lokali biorących udział w akcji, która trwa od 18 do 30 kwietnia. Na czym to polega? Restaurant Week to najlepsza okazja do spróbowania pysznego menu w postaci 3 daniowego posiłku, specjalnie od szefa kuchni wybranej restauracji. Na uczestników czeka też niespodzianka. Wszystko w festiwalowej cenie 49 zł. Wystarczy wcześniej zarezerwować stolik. Na chętnych czekają też liczne wydarzenia towarzyszące.Tym, którzy aktywnie lubią spędzać czas wolny, proponujemy wyprawę rowerem przez Gdańsk. Wycieczki odbywają się każdego dnia i ruszają o godz. 10.15. Można wybrać jeden z trzech szlaków: „Najpiękniejsze Gdańskie Widoki”, „Gdańsk Blisko Natury” lub „Gdańsk Historyczny”. Cena udziału to 30 PLN. Szczegóły i zapisy na stronie: http://www.gdanskbiketours.com/Teraz coś dla dzieciaków. Loopy’s World przygotował specjalne, majówkowe atrakcje dla małych odkrywców. W okresie 28.04 – 06.05 najmłodsi będą mogli wziąć udział w wyjątkowej grze. Każde dziecko może wyruszyć w kosmiczną przygodę, rozwiązać niesamowite zagadki i zdobyć dyplom Nieustraszonego Astronauty.

Dodatkowo 1, 2 i 3 maja dla wszystkich małych gości będą odbywały się tematyczne animacje o godzinie 12:00, 15:00 i 17:00. 

Szczegóły TUTAJ.


Także centrum Hewlianum przygotowało majówkowe atrakcje. Zaplanowano pokazy i warsztaty, specjalnie z myślą o ciekawych świata młodych ludziach, ale także dorośli nie będą się nudzić. Będzie można poznać prawa rządzące wszechświatem i dowiedzieć się wielu fascynujących ciekawostek, zwłaszcza o Słońcu.

Wszystkiego można dowiedzieć się TUTAJ.

I na koniec przypominamy, że 4 maja sezon otwiera 100cznia, czyli kapitalne miejsce spotkań na terenie Stoczni Gdańskiej. Oferta gastronomiczna i kulturalna na terenach postoczniowych, w niedużym kompleksie zbudowanym z kontenerów, to nie lada gratka dla mieszkańców i turystów.

Więcej na profilu 100czni: https://www.facebook.com/100cznia/

1 maja sezon inauguruje Twierdza Wisłoujście, która dodajmy, została właśnie wpisana na Listę Pomników Historii RP (lista liczy zaledwie 80 pozycji). To wspaniały zabytek i przykład sztuki fortyfikacyjnej. Twierdza strzegła dostępu do portu w Gdańsku przez stulecia, a obecnie można ją zwiedzać z przewodnikiem. Więcej TUTAJ.


Dominik Paszliński / gdansk.pl


Polecamy również oferty naszych hoteli przygotowane specjalnie z myślą o majówce. Listę obiektów znajdziecie na naszej stronie w zakładce „Gdzie się zatrzymać”.

Wybierzcie coś dla siebie i zaczynajcie majowe świętowanie!