• 18.6 ºC  / 65.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Miejsca na spacer w Gdańsku
Wielkimi krokami zbliża się jesień. I choć wielu z nas nie przepada za tą porą roku, to przy ładnej pogodzie spacer na łonie natury jest wspaniałym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy materiał autorstwa Klaudii Francuziak, która poleca najfajniejsze miejsca na jesienny spacer z dzieciakami i nie tylko.
A
A
Data modyfikacji: 12 września 2022 r.
staw1zaj
Fot. Klaudia Francuziak

 

Park Oliwski

Zdecydowanie najbardziej reprezentacyjny park w Gdańsku. Z uroczo przystrzyżonymi krzewami i regularnie zasadzonymi kwiatami, które kształtowane są w formie kolorowego, wzorzystego dywanu. Park Oliwski ma powierzchnię 11,3 ha, dzięki temu gwarantuje długi spacer w przepięknych okolicznościach. A przed nami jeden z piękniejszych okresów w tym parku, jesień! Sami zobaczcie jak fantastycznie prezentuje się ten park w złotym wydaniu.

 

W ostatnim czasie park zyskał dodatkowy walor, jakim jest palmiarnia! Długi czas, a nawet bardzo długi ;) czekaliśmy na jej ponowne otwarcie! I w końcu jest, można wejść i skorzystać z jej tropikalnych uroków. Weźcie kocyk, wygodne buty i idźcie odkrywać najpiękniejszy park w Gdańsku.

image (14)
Fot. Klaudia Francuziak

 

Park Oruński

Ten park jest zdecydowanie najbliższy mojemu sercu. Dużo mniejszy od Parku Oliwskiego, nie tak idealnie przystrzyżony, nieco bardziej dziki. Idealne miejsce, aby iść pokarmić kaczki i odpocząć na ławce czy kawałku trawy. W sezonie odbywa się tam sporo wydarzeń. I co istotne! Na jego terenie znajduje się jeden z większych placów zabaw w Gdańsku. Plac podzielony jest na trzy strefy, dwie są dedykowane najmłodszym, ostatnia starszym. W ciepłych miesiącach działa tam plenerowa kawiarnia. Wszystko to powoduje, że można spędzić w nim przemiły dzień.

 

Park w Królewskiej Dolinie

Niewielki, aczkolwiek interesujące urody park w gdańskim Wrzeszczu. Park nieznany nawet dla większości gdańszczan. Idealnie miejsce na spacer, uroku dodaje mu akompaniament strumyka. Nazwa została nadana nieprzypadkowo. Odwiedził ten teren Jan III Sobieski, królowa Marysieńka oraz August II Mocny.

image (15)

Jest to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych historycznych parków w Gdańsku. Podobno gdzieś na jego terenie znajduje się lodowa grota. Czy ją odnajdziesz? ;)

2staw
Fot. Klaudia Francuziak

 

Dolina Elfów

Ukryty tajemniczy staw w lesie. Czy mieszkają tam elfy? Tego się zapewne nie dowiemy ;) Jednak tajemniczą aurę czuć w tym miejscu bardzo mocno ;) Sami sprawdźcie.

Staw ten znajduje się na terenie PRZEPIĘKNYCH lasów oliwskich. Tuż obok znajduje się Góra Pawełek. Jeżeli wejdziecie na jej szczyt będziecie mogli zobaczyć Gdańsk z góry. Warto również zawędrować nieco dalej i przespacerować się po terenach Starej Oliwy i popodziwiać starą zabudowę kamienic.

 

Multipark Morena

Inwestycja zrealizowana z Budżetu Obywatelskiego. Całkiem przyjemne miejsce, aby spędzić w nim kilka chwil. Znajdziecie tam miasteczko ruchu drogowego, pumptrack, dużą zjeżdżalnię, siłownię zewnętrzną. Dodatkowo psi wybieg, wijące się alejki wśród przepięknych brzóz, "punkt widokowy", z którego jak dobrze wytężycie wzrok (albo weźmiecie lornetkę) dostrzeżecie morze. Jest stoliczek do piknikowania. A jak dokładnie pospacerujecie, to znajdziecie jeszcze plac zabaw, boiska i lodziarnię z całkiem dobrymi lodami "Le Delice".

image (16)
Fot. Klaudia Francuziak

 

Podleśna Polana

Z centrum Wrzeszcza magicznie przenosimy się do leśnej krainy spokojem i szczęściem płynącej ;) Znajdziecie na niej niewielki drewniany plac zabaw w uroczej konwencji, miejsce na ognisko, boisko. Te miejsce zdecydowanie posiada uroczy klimat. Stoliczki z ławeczkami, gdzie można beztrosko popijać kawę i plotkować z przyjaciółką. Jednym okiem doglądając zajęte zabawą dzieci. Jest też sporo leśnych terenów do spacerowania. Przepiękne miejsce, które sprzyja rekreacji.

 

Park Reagana

Park Reagana, największy park w Gdańsku. Odnajdziecie w nim wiele terenów do rekreacji. Mnóstwo trawy do wypoczynku na kocu, stoliki, leżaki, place zabaw, w tym największy na Pomorzu "Kraina Zabawy". Do tego bliski dostęp do morza, park linowy "Port Brzeźno" na terenie. Wszystko to gwarantuje atrakcje na pół dnia, a nawet cały. Zdecydowanie warto odwiedzić.

 

Bastion Żubr

Jeden z czternastu podobnych bastionów- Bastion Żubr, którymi obwarowano Gdańsk w latach 1622-1636, położony w okolicach Dolnego Miasta. Nasyp tego bastionu utworzony został m.in. z odpadów miejskich. Aktualnie natomiast stanowi bardzo atrakcyjny teren na leniwe spacery. Po spacerze warto jeszcze zawędrować na tereny Dolnego Miasta i pozwiedzać. Można się zdziwić, jakie zmiany zaszły w tej dzielnicy.

image (17)
Fot. Klaudia Francuziak

 

To co? Które miejsce wybierasz na spacer?

Artykuł i jeszcze więcej zdjęć dostępne na stronie Klaudii.