• 10.4 ºC  / 50.7 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Minęło 99 lat!
Jak co roku 11 listopada Polacy będą świętować odzyskanie niepodległości. Po długich 123 latach Polska powróciła na mapy Europy i choć od tamtego czasu przeżyliśmy 2 Wojnę Światową i opresyjny reżim komunistyczny, to od roku 1989 ponownie i nieprzerwanie cieszymy się darem najbardziej przez Polaków ukochanym – wolnością.
A
A
data publikacji: 10 listopada 2017 r.

Obchody 11 Listopada
-Obchody 11 Listopada
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Na świecie 11 listopada także jest hucznie obchodzony, ale jako zakończenie I Wojny Światowej, zwanej na zachodzie Wielką Wojną. To właśnie pokój i Traktat Wersalki przyniosły Polsce niepodległość. Stało się tak dzięki temu, że Imperium Rosyjskie pogrążone było w chaosie po rewolucji, a Wielka Brytania i Francja chętnie zobaczyły na mapie Polskę jako przeciwwagę dla Niemiec. Stało się tak także, a może przede wszystkim, dzięki słynnym 14 punktom amerykańskiego prezydenta T. W. Wilsona, który od razu wskazał odzyskanie przez Polskę niepodległości jako warunek konieczny dla utrzymania stabilności w Europie. Polska została uwzględniona jako punkt 13.

Jak obecnie, zaledwie rok przed okrągłą 100 rocznicą, obchodzony jest w Polsce Dzień Niepodległości? Tak jak powinien – czyli hucznie i kolorowo. Głównymi ulicami miast ciągną wielotysięczne barwne korowody. Oczywiście obowiązują kolory biały i czerwony.  Do akcji włączają się chętnie grupy rekonstrukcyjne i posiadacze zabytkowych automobili. Postacią, której nie może zabraknąć jest naturalnie Marszałek Józef Piłsudzki, który odegrał ogromną rolę w doprowadzeniu Polski do samodzielności i podczas obrony przed nawałą bolszewicką w roku 1920. Co roku setki aktorów wcielają się w rolę Marszałka oraz innych postaci historycznych.

Każde miasto ma swoje obchody i nadaje im swoistego kolorytu. Zachęcamy do udziału w pochodach i manifestowania swojego przywiązania do Polski i biało-czerwonych barw narodowych.

Także Gdańsk przygotował masę atrakcji.

Piątek, 10 listopada.

Obchody zaczniemy już 10 listopada. Wówczas na Ołowiance stanie wielki napis „GDAŃSK”. Każda litera mobilnej instalacji ma aż blisko 2,5 metra wysokości, a całość waży ponad 7 ton! Uroczystość, podczas której napis zostanie podświetlony na biało-czerwono odbędzie się w piątek, 10 listopada 2017 r., o godz. 18.00. Na zebranych czeka 1000 polskich flag oraz niespodzianka.

Cały piątkowy wieczór będzie wyjątkowy – będzie to bowiem wieczór patriotyczny. Wybrane restauracje będą ustrojone w barwy narodowe i będą serwować dania kuchni polskiej z rabatami. Listę lokali można znaleźć TUTAJ. Warto dodać, że akcja będzie kontynuowana w sobotę.

Sobota, 11 listopada.

Nie można świętować Dnia Niepodległości bez tradycyjnej, barwnej parady. 11 listopada o godz. 9 uczestnicy zbiorą się przy ul. Podwale Staromiejskie. Wyruszą o godz. 10 i przejdą ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny - Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską przed pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam, około godziny 11.15 nastąpi część oficjalna wydarzenia, która potrwa pół godziny.

Warto też wspomnieć, że w południe w bazylice Mariackiej rozpocznie się msza św. za Ojczyznę. Następnie, część uczestników parady i mszy, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się na Targ Węglowy, gdzie zaprezentują się publiczności.

Dla uczestników Parady przygotowane zostały tematyczne pamiątki: biało-czerwone szaliki polarowe, balony, śpiewniki, a także specjalnie na tą okazję wykonane przez seniorki z Klubu Seniora Motława szaliki i kokardy narodowe.

W sobotę po zmroku będzie też można spojrzeć na niektóre, znane, gdańskie obiekty przez biało-czerwone barwy. Obiekty te zostaną bowiem podświetlone patriotycznymi kolorami. Będą to:

  • Pomnik Poległych Stoczniowców,
  • Wiadukt obok Stadionu Energa Gdańsk na ul. Uczniowskiej,
  • Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej na ul. Kościuszki,
  • Wiadukt – Armii Krajowej – Myśliwska,
  • „Żółty most” – Jana z Kolna – Aleja Zwycięstwa.

Nie zapominajmy, że już za rok okrągła 100 rocznica. Będzie się działo….