Święto Wolności i Solidarności
  • 19.0 ºC  / 66.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Mistrzostwa FIFA 2018 w Kaliningradzie
Będą to już XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – sporcie, który niezmiennie rozpala emocje i wyobraźnię na całym świecie. Turniej odbywa się raz na cztery lata. W tym roku odbędzie się u naszego sąsiada, czyli w Rosji (wyboru dokonano w grudniu 2010), w tym w położonym zaledwie 160 km od Gdańska, Kaliningradzie.
A
A
data publikacji: 25 kwietnia 2018 r.

 

 
 

W turnieju zagrają 32 reprezentacje krajów z całego świata, które wyłoniły na przestrzeni ostatnich 2 lat gry kwalifikacyjne. Podczas trwającego w czerwcu i lipcu turnieju odbędą się łącznie 64 mecze na 12 stadionach (w 11 miastach), w takich metropoliach jak Moskwa, Petersburg, Wołgograd, Kazań, Rostów, czy we wspomnianym wcześniej, nieodległym Kaliningradzie. Gry rozpoczną się 14 czerwca, a zakończą finałem w Moskwie 15 lipca. W Kaliningradzie rozegrane zostaną 4 mecze. Pierwszy 16 czerwca, a ostatni 28 czerwca.

Kaliningrad to stolica Obwodu Kaliningradzkiego. Miasto liczy sobie ok 454 tysięcy mieszkańców, czyli nieznacznie mniej niż Gdańsk. Wcześniej znane było jako Koenigsberg (Królewiec) i zostało założone przez Zakon Krzyżacki w 1255 roku. Pełne jest zabytków, a najsłynniejszym obywatelem w jego historii jest niewątpliwie Immanuel Kant, którego grobowiec znajduje się w okazałej katedrze w centrum miasta. Słynie także z bursztynu – większość światowych zasobów tego kruszcu znajduje się właśnie w Obwodzie.

 

 
 

Niestety miasto mocno ucierpiało podczas II Wojny Światowej i straciło wiele ze swoich zabytków i unikalnego klimatu.

W tym roku władze miasta oddały do użytku, wybudowany specjalnie z myślą o Mistrzostwach nowoczesny stadion, położony na Wyspie Październikowej.

Oficjalną maskotką mistrzostw stał się wilk Zabiwaka. Z ciekawostek można dodać, że Kaliningrad położony jest zaledwie 160 km od Gdańska, ale aż 1290 km od Moskwy.

Dlatego też, w przerwach między meczami zapraszamy wszystkich kibiców do Gdańska!