• 10.4 ºC  / 50.7 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Młode gepardy są już w gdańskim ZOO!
Są krytycznie narażone na wyginięcie. Każdy osobnik to indywidualista mogący osiągać prędkość ponad 100 kilometrów na godzinę. Gepard, czyli najszybszy ssak lądowy, a Gdański Ogród Zoologiczny właśnie wzbogacił się o dwa młode osobniki.
A
A
data publikacji: 22 września 2017 r.

Młode gepardy w gdańskim ZOO
-Młode gepardy w gdańskim ZOO
Fot. Gdański Ogród Zoologiczny

Akin i Thabo - dwa młode koty przyjechały do gdańskiego ZOO z Rostocka i mają zapoczątkować w Gdańsku nowe stado.

- Gepardy zamieszkują w Gdańsku przestronne wybiegi i pawilon przebudowany ze starego budynku stajni - informuje Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO. – Mamy nadzieję, że te eleganckie koty poczują się u nas dobrze i wkrótce po uzupełnieniu stada o kolejne osobniki i samicę będziemy cieszyć się przychówkiem – dodaje Targowski.

Gepard jako najszybszy ssak lądowy świata na krótkich dystansach może przyspieszyć od 0 do 100 km/h w ciągu trzech sekund – tak samo jak bolidy Formuły 1. Mistrzowski bieg jest możliwy dzięki długim kończynom, elastycznemu kręgosłupowi, stosunkowo małej głowie zmniejszającej opór powietrza oraz dużym nozdrzom umożliwiającym pobranie większej ilości powietrza do płuc. Długi ogon zapewnia równowagę na zakrętach. Brak zdolności chowania pazurów umożliwia lepszą przyczepność do podłoża podczas pościgu. W naturze samiec towarzyszy samicy w okresie rozrodczym, poza nim te kotowate żyją oddzielnie. Gepardy żyją do 19 lat, a w starożytnym Egipcie były oswajane do towarzystwa i polowań.

Te dzikie koty potrzebują dużo ruchu, a na korzystanie ze świeżego powietrza nawet podczas łagodnej zimy pozwala im gęste futro, które jest doskonałą ochroną podczas zimnych nocy na afrykańskiej sawannie.

Gepardy zamieszkują już oliwskie ZOO. Akin i Thabo dołączą do Ngandu, dwunastoletniego samca z Holandii, który „nie dogadał się” z samicą Rafą, zdarzały się „zwady małżeńskie” między tymi kotami i nie doczekały się one potomstwa, które i tak poza środowiskiem naturalnym jest rzadkością.

Patronem gepardów z gdańskiego ZOO jest JUMPCITY – Park Trampolin. Więcej o możliwościach wsparcia zwierząt w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym można znaleźć TUTAJ.