• 13.8 ºC  / 56.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Mozartiana już od 21 sierpnia
XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana odbędzie się w Gdańsku w dniach 21 - 27 sierpnia br. w Gdańsku. Podczas 7 dni odbędzie się 12 koncertów, na których wystąpi ok. 200 artystów. Festiwal od lat na swoich scenach gości wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Również w tym roku, nie zabraknie atrakcyjnych koncertów w Dworze Artusa, Parku Oliwskim oraz Archikatedrze Oliwskiej.
A
A
Data modyfikacji: 18 sierpnia 2022 r.
Grafika przedstawia z lewej strony podobiznę Mozarta na zielonym tle oraz nazwę i datę wydarzenia z prawej

 

Po trzech koncertach kameralnych w Dworze Artusa (21 – 23 sierpnia) z udziałem m.in. solisty oraz koncertmistrza Deutsche Oper Berlin: klarnecisty Matthiasa Höfele oraz założyciela Polish String Quartet Berlin, skrzypka Tomasza Tomaszewskiego, w dniu 24 sierpnia, na Koncercie Inauguracyjnym wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. W tym samym dniu wieczorem odbędzie się koncert Nando Citarelli - Compagnia „La Paranza”.

25 sierpnia  - zapraszamy na Operę w Parku – spektakl zatytułowany „Muzyka Nocy” w reżyserii Jerzego Bielunasa, w wykonaniu znakomitych śpiewaków polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej,  Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliana Caldiego. 

W dniach 25 oraz 26 sierpnia odbędą się spektakle dla dzieci  - „Operowy zawrót głowy” w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich, z muzyką Mozarta oraz Macieja Maleckiego.

W podróż po jazzowych aranżacjach tematów Mozarta zabiorą nas sierpniowymi wieczorami Cezary Paciorek z zespołem, Leszek Możdżer (25 i 28 sierpnia). W dniu 26 sierpnia odbędzie się Koncert symfoniczny w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia oraz jej koncertmistrza Jakuba Haufy (skrzypce, dyrygent).

Na zakończenie festiwalu zapraszamy na uroczysty Koncert Finałowy. W tym roku 27 sierpnia mury Archikatedry Oliwskiej wypełnią się muzyką niezwykłych dzieł mistrza z Salzburga, które wykonają niezrównani soliści: (Roberta Mameli (sopran), James Laing (kontratenor), Emilio Pons (tenor),
Wojciech Gierlach (bas), Akademie für Alte Musik,  organizator festiwalu - Polski Chór Kameralny, a całość pod batutą dyrektora i pomysłodawcy gdańskich mozartianów - Jana Łukaszewskiego.


Festiwal został zainaugurowany w Roku Mozartowskim w 2006 roku. Jest wydarzeniem z wielu względów wyjątkowym. Przez tydzień  w naturalnych wnętrzach i plenerach parkowych z czasów epoki klasycyzmu prezentowana jest muzyka kompozytora. Oferta festiwalowa dociera do szerokiej widowni dzięki swej różnorodności. Tworzą ją nie tylko klasyczne wykonania utworów symfonicznych i kameralnych, koncerty muzyki operowej, ale także koncerty muzyki jazzowej, etnicznej. folkowej inspirowanej twórczością Mozarta.

Termin festiwalu zbiega się z pełnią sezonu letniego, stanowi znakomitą propozycję dla turystów polskich i zagranicznych tłumnie odwiedzających Gdańsk. Obecnie wydarzenie gromadzi ponad trzydzieści tysięcy widzów. Przyciągają ich niecodzienne widoki: artystyczne oświetlenie zabytkowej zieleni Parku, spacerujący statyści przebrani w stroje z epoki. Istotnym elementem festiwalu są również wydarzenia dla dzieci, pobudzające wyobraźnię najmłodszych i uczące słuchania klasycznych form muzycznych.

Szczegóły na stronie WYDARZENIA.