• 22.0 ºC  / 71.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Na weekend (i nie tylko) do Olsztyna
Zaledwie ok. 2 godziny jazdy samochodem od Gdańska znajduje się Olsztyn – stare miasto – perła Warmii. Mimo licznych atrakcji i pięknej architektury, Olsztyn jest dopiero odkrywany przez turystów, a zapewniamy że jest co odkrywać! Tym bardziej, że jest to miasto, które zajęło 2 miejsce w konkursie Tourism Trends Award 2018, w kategorii „Kampania Produktu Turystycznego”.
A
A
data publikacji: 09 listopada 2018 r.

 

Dzięki rozbudowie trasy S7 dojazd z Gdańska do Olsztyna odbywa się teraz szybko, komfortowo i bezpiecznie. Możemy tam także dotrzeć autokarem rejsowym lub pociągiem. W tym ostatnim przypadku podróż trwa ok 2,5 godziny.

Jeszcze kilka lat temu stolica Warmii i Mazur nie cieszyła się opinią docelowej destynacji turystycznej. W powszechnej opinii Olsztyn widziano jako przystanek w drodze ku Wielkim Jeziorom Mazurskim. To już jednak przeszłość. Dziś miasto praktycznie co sezon notuje wzrost liczby turystów. Latem Olsztyn jest pełny gwaru i ludzi. Hotele mają pełne obłożenie, na ulicach rozbrzmiewają obce języki. W najlepsze trwa cykl imprez „Olsztyńskie Lato Artystyczne”, zaludniają się plaże, a na jeziorach licznie pojawiają się skutery i jachty. Staromiejskie uliczki tętnią życiem, a duma Olsztyna – supernowoczesne Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” bije frekwencyjne rekordy. Tak jest w czasie wakacji, jednakże już we wrześniu w mieście robi się dużo spokojniej. Tłumy znikają, ale atmosfera pozostaje. To idealny czas, żeby zaplanować weekendową lub dłuższą eskapadę do stolicy Warmii i Mazur.

Pobudzający do refleksji gotycki klimat zamku, a także relaksujące otoczenie wody i zieleni zachęcają do oderwania się od zgiełku codzienności. Spacerując uliczkami starówki turyści mogą podziwiać pozostałości murów obronnych, masywną sylwetkę zamku czy górującą nad zabudową kopułę katedry. Być może tę inspirującą atmosferę grodu nad Łyną odczuwał najwybitniejszy mieszkaniec miasta – Mikołaj Kopernik, który w olsztyńskim zamku zaczął spisywać swe fundamentalne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Dziś interesującą pamiątką, która pozostała po tym, który „ruszył Ziemię”, jest tablica astronomiczna na ścianie zamkowego krużganku, którą Mistrz wyrysował własnoręcznie. To jedyna tej rangi na świecie pamiątka po Koperniku. Ale jego dzieło ma i współczesną postać, a jest nią powstałe w hołdzie temu wybitnemu Polakowi Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Placówka zaprasza turystów m.in. na projekcje full dome, czyli filmy wyświetlane na kopule planetarium. Wspomniany full dome to nowoczesny cyfrowy system projekcyjny, który pozwala widzowi na symboliczne opuszczenie Ziemi i odbycie wirtualnej podróży kosmicznej, podczas której np. obejrzy z bliska powierzchnię Księżyca, przeleci przez pierścienie Saturna lub wyląduje na Tytanie.

Kilka słów należy poświęcić wymienionemu we wstępie Centrum Rekreacyjno-Sportowemu „Ukiel”, malowniczemu kompleksowi położonemu nad największym olsztyńskim jeziorem. Jest ono świetnym przykładem świadomego wykorzystania potencjału miejsca. W latach 2014-2015 nad jeziorem powstały m. in. mola i pomosty, promenada, szlaki rowerowe i narciarskie, wypożyczalnie sprzętu sportowego, sezonowe lodowisko, skatepark (zimą snowpark), całoroczna baza sportów wodnych, całoroczna hala do siatkówki plażowej i z salami do squasha, boiska do siatkówki i place gier, parking, a także  udogodnienia architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Co ważne, zastosowane rozwiązania uwzględniają specyfikę przyrodniczą miejsca – zachowano  najcenniejszy drzewostan, zaplanowano też nowe nasadzenia. Atutem kompleksu jest również bardzo dobra dostępność komunikacyjna.

Odkryj Olsztyn na http://visit.olsztyn.eu/

Polecamy!