• 18.1 ºC  / 64.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Nadchodzi najpiękniejszy czas roku! Święta tuż, tuż…
Na ulicach powoli pojawiają się świąteczne dekoracje, Targ Węglowy zmienia się w Jarmark Bożonarodzeniowy, a sklepy pełne są lampek i choinek. Każdego roku, nieodmiennie te właśnie znaki zapowiadają nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Jakie atrakcje czekają nas w Gdańsku?
A
A
data publikacji: 29 listopada 2016 r.

Jarmarkowe kramy
-Jarmarkowe kramy
Fot. archiwum MTG www.bozonarodzeniowy.gda.pl

Drugi najlepszy Jarmark Bożonarodzeniowy w  Polsce!

Już w sobotę, 3 grudnia rozpoczyna się Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy. Targ Węglowy pełny będzie lampek, choinek i bombek. W 80 stoiskach będzie można zrobić świąteczne zakupy lub posmakować wyjątkowych potraw, a także rozgrzać się gorącym napojem.

Ozdobą jarmarku będzie, jak co roku, Anielski Młyn: drewniany, ruchomy wiatrak-szopka.

Po raz pierwszy na Targu stanie koło widokowe. Ponad 50 metrowy obiekt, przeniesiony z Wyspy Spichrzów, wyposażony jest w 36 ogrzewanych gondoli. To doskonała okazja do oglądania nocnej panoramy Gdańska!

Z kolei na iluminacje złożą się m.in. dwie bramy wejściowe, bombki giganty, drzewa ledowe i zaprzężona w dwa świetlne renifery Zaczarowana Kareta.

Miłośnicy jazdy na łyżwach będą mieli do dyspozycji syntetyczne lodowisko - można na nim jeździć nawet, jak nie ma mrozu (wypożyczalnia łyżew namiejscu)!

Szukajcie również domku numer 24! Będzie się w nim mieścił nasz punkt Informacji Turystycznej, w którym nasi Informatorzy chętnie udzielą wszelkich informacji na temat miasta. Będzie można również zaopatrzyć się w nim w pyszne pamiątki prosto z gdańskiej fabryki czekolady Bałtyk – praliny i czekolady z serii Słodki Gdańsk, oraz w nasze najnowsze czekolady z serii Smak Tradycji, których opakowania tworzą cztery grafiki ze wzorami oryginalnych XIX-wiecznych pocztówek. Ponadto koszulki, torby, kubki, pocztówki, czy też w Kartę Turysty.

Przygotowaliśmy specjalny zimowy pakiet, w którym znajdują się specjalne zniżki na zimowe atrakcje miasta, oraz na produkty, które znaleźć można na Jarmarku. Domki, w których honorowana będzie Karta Turysty będą specjalnie oznaczone. Więcej informacji już wkrótce na naszej stronie www.visitgdansk.com.

Ponadto warto sprawdzić, jakie specjalne atrakcje mamy dla was na ten czas. W każdy weekend trwania Jarmarku szukajcie naszych Śnieżynek, które częstować będą krówkami, mandarynkami i innymi smakołykami, a dodatkowo w każdą sobotę i niedzielę specjalne konkursy, w których wygrać można będzie atrakcyjne nagrody.

świątczna kapliczka
-świątczna kapliczka
Fot. archiwum MTG www.bozonarodzeniowy.gda.pl

Gość z Finlandii…

Nie ma Świąt bez choinki. Tradycyjnie, potężny świerk stanie na ul. Długi Targ przy Fontannie Neptuna. 5 grudnia do Gdańska przybędzie św. Mikołaj. Przypłynie do nas łodzią o godz. 17.00. Następnie przejdzie od Motławy do Fontanny, gdzie oficjalnie rozświetli gdańską choinkę. Wręczy także nagrody w konkursie na najpiękniejszą ozdobę na Choince Młodych Gdańszczan (stojącą na Targu Węglowym).

..i goście ze Szwecji

W tym roku w dniach 6-8 grudnia będziemy gościć w Gdańsku orszak św. Łucji z Kalmaru w Szwecji. Wizyta rozpocznie się od spotkania z prezydentem miasta, następnie orszak odwiedzi gdańskie szkoły, szwedzkie firmy oraz przejdzie ulicami centrum Gdańska. Dzień św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami, za jeden z najbardziej rdzennych szwedzkich obyczajów. Według szwedzkiej tradycji, najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia.


Zapraszamy i wesołych Świąt!