• 1.7 ºC  / 35.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Nie śpij – zwiedzaj!
Maj to tradycyjnie miesiąc, w którym obchodzimy Światowy Dzień Muzeów. Z tej okazji, muzea otwierają się dla zwiedzających także w nocy! W tym roku tę wyjątkową noc będziemy celebrować z 20 na 21 maja.
A
A
data publikacji: 15 maja 2017 r.

Europejska Noc Muzeów
-Europejska Noc Muzeów
Fot. Instytut Kultury Miejskiej

Często słyszymy, że galerie handlowe i duże sklepy organizują specjalne akcje promocyjne – na wszystkich gości, który odwiedzą je nocą czekają specjalne rabaty. My polecamy coś jeszcze lepszego – Noc Muzeów! 20 maja w godzinach 19.00-1.00 będzie można odwiedzić gdańskie i regionalne muzea za darmo lub za symboliczną opłatą 1 PLN.

Takie wizyty są wyjątkowe nie tylko ze względu na porę zwiedzania. Często instytucje, tej wyjątkowej nocy organizują dodatkowe atrakcje, takie jak inscenizacje czy rekonstrukcje – wszystko o niezwykłej porze dodającej wydarzeniom wyjątkowej aury tajemniczości. Udostępniają również zbiory, których nie można podziwiać na co dzień, a co więcej nierzadko możemy zapuścić się w zakamarki budynków znane jedynie muzealnikom.

Warto dodać, że ciekawe wydarzenia z tej okazji przygotowały również inne instytucje, takie jak niewielkie galerie, biblioteki i gminne stowarzyszenia kultury.

Pełną listę instytucji z Gdańska i regionu można znaleźć tutaj.

Nie zdziwcie się jeśli tej nocy, na terenie Głównego Miasta spotkacie halabardzistów w strojach stylizowanych na te z XVII wieku. W takich nietypowych mundurach ulice Gdańska będą bowiem patrolować Strażnicy Miejscy!

Korzystaj z darmowej komunikacji

Aby ułatwić zwiedzanie, Gdańskie Autobusy i Tramwaje przygotowały specjalne, bezpłatne kursy komunikacji publicznej:

  • Trasa 1: Gdańsk Główny – ECS – Muzeum II Wojny Światowej – Twierdza Wisłoujście – Westerplatte
  • Trasa 2: Orunia Dolna (ul. Sandomierska) – Gdańsk Główny – Nowy Port – linia obsługiwana pojazdem zabytkowym tzw. “ogórkiem”
  • Tramwaj: Gdańsk Główny – Nowy Port – linia obsługiwana pojazdem zabytkowym 

Uwaga! Warto zwrócić uwagę, że niektóre z tych kursów będą obsługiwały pojazdy zabytkowe. Przejażdżka nimi to także nie lada atrakcja.

Pobierz aplikację i weź udział w mobilnej grze

W ramach wydarzenia została przygotowana specjalna aplikacja "Nie śpij! Zagraj!" w ramach której będzie można rywalizować w zmaganiach on-line i zapraszać innych do udziału w rozgrywkach. Użytkownicy aplikacji będą mieli szansę na zdobycie atrakcyjnych upominków.

„Nie śpij! Zagraj!” – gra mobilna
-„Nie śpij! Zagraj!” – gra mobilna
Fot. Instytut Kultury Miejskiej

Warto skorzystać – taka okazja trafia się tylko raz do roku!