• 16.7 ºC  / 62.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Odkryto zabytkowe zdobienia w Ratuszu Głównego Miasta
Ciekawe znalezisko w Ratuszu Głównego Miasta! Podczas prowadzonych prac konserwatorskich odkryto nieznane XVII-wieczne polichromie. Zdobią one zabytkową kratę znajdującą się w Ratuszu Głównego Miasta. Odwiedzający mogą je już podziwiać.
A
A
Data modyfikacji: 23 października 2019 r.
Fot. J. Pinkas / gdansk.pl

 

Na kracie znajdującej się w głównej sieni stojącego przy ulicy Długiej zabytkowego budynku należącego do Muzeum Gdańska odkryto polichromie sprzed ponad 150 lat. Krata zamyka wejście na schody prowadzące do sal wystawienniczych na pierwszym i drugim piętrze. W całości pomalowana była na czarno, stąd przez długi czas nie wzbudzała większego zainteresowania. Podczas prac konserwatorskich okazało się jednak, że pod ciemną powłoką ukryte są kolorowe detale.

Proces konserwacji nie należał do najłatwiejszych, a odkrycie polichromii było możliwe dopiero po zastosowaniu nowoczesnych technologii: metal poddano czyszczeniu laserowemu z warstwy czerni.

Kratę można zobaczyć podczas zwiedzania wnętrz Ratusza Głównego Miasta. Przypominamy, że z Kartą Turysty można skorzystać z bezpłatnego wejścia do Ratusza Głównego Miasta. Bezpłatny wstęp raz w roku gwarantuje również Karta Mieszkańca.

Odkrycia dokonała dr Anna Kriegseisen oraz dr Katarzyna Darecka. W najbliższych tygodniach muzealnicy zaprezentują kolejne znaleziska.