• -0.6 ºC  / 30.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Ołtarz nad ołtarze
Jest dwukrotnie większy od legendarnej Bursztynowej Komnaty i ponad trzykrotnie od niej wyższy. Mowa o bursztynowym ołtarzu, który znajduje się w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Imponuje i zachwyca każdego, kto na niego spojrzy, bez względu na wyznawaną wiarę czy światopogląd.
A
A
data publikacji: 15 lutego 2018 r.

Ołtarz w kościele Św. Brygidy to prawdziwe dzieło sztuki
-Ołtarz w kościele Św. Brygidy to prawdziwe dzieło sztuki
Fot. Domink Paszliński / gdansk.pl


Na początku warto wspomnieć autorów bursztynowego działa. Dwie najważniejsze osoby to projektant Stanisław Radwański i główny wykonawca, artysta-bursztynnik Mariusz Drapikowski.

Budowę ołtarza w kościele św. Brygidy zainicjował legendarny kapelan Solidarności  - prałat Henryk Jankowski. Budowa bursztynowego giganta trwała aż 17 lat. Nic w tym dziwnego – pozyskanie odpowiedniej ilości drogiego kruszcu, nie jest rzeczą łatwą.  Mimo tego ołtarz osiągnął imponujące rozmiary. Ma blisko 13 metrów wysokości i łącznie 120 m2 powierzchni bursztynowych okładzin – to wymiary znacznie większe niż te, którymi mogła pochwalić się słynna, zaginiona Bursztynowa Komnata (4,2 m wysokości i 78 m2 powierzchni).

Ołtarz pełen jest symboli. Jego centralny punkt stanowi Matka Boska – Opiekunka Ludzi Pracy, wzorowana na malowidle autorstwa ks. Franciszka Znanieckiego, który stworzył swoje dzieło pod wpływem tragicznych wydarzeń „Grudnia 70”. Po bokach ołtarza widać 2 figury – to patronki Europy: Św. Brygida i Św. Elżbieta. Wyżej, do lotu wzbija się orzeł w koronie – symbol Polski.

Ołtarz w pełnej okazałości imponuje
-Ołtarz w pełnej okazałości imponuje
Fot. Domink Paszliński / gdansk.pl

Wprawne oko dostrzeże, że suknię Matki Boskiej wykonano z rzadko spotykanego „białego bursztynu”, natomiast w koronach Matki Boskiej i Dzieciątka znajduje się 28 rubinów. Upamiętniają one 28 robotników poległych w Grudniu 70.

Ołtarz uroczyście odsłonięto w połowie grudnia 2017 roku. Tym samym Gdańsk wzbogacił się o wyjątkowy obiekt, będący wspaniałym wotum wiernych, a jednocześnie wielką atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i turystów.