
Na początku warto wspomnieć autorów bursztynowego działa. Dwie najważniejsze osoby to projektant Stanisław Radwański i główny wykonawca, artysta-bursztynnik Mariusz Drapikowski.
Budowę ołtarza w kościele św. Brygidy zainicjował legendarny kapelan Solidarności - prałat Henryk Jankowski. Budowa bursztynowego giganta trwała aż 17 lat. Nic w tym dziwnego – pozyskanie odpowiedniej ilości drogiego kruszcu, nie jest rzeczą łatwą. Mimo tego ołtarz osiągnął imponujące rozmiary. Ma blisko 13 metrów wysokości i łącznie 120 m2 powierzchni bursztynowych okładzin – to wymiary znacznie większe niż te, którymi mogła pochwalić się słynna, zaginiona Bursztynowa Komnata (4,2 m wysokości i 78 m2 powierzchni).
Ołtarz pełen jest symboli. Jego centralny punkt stanowi Matka Boska – Opiekunka Ludzi Pracy, wzorowana na malowidle autorstwa ks. Franciszka Znanieckiego, który stworzył swoje dzieło pod wpływem tragicznych wydarzeń „Grudnia 70”. Po bokach ołtarza widać 2 figury – to patronki Europy: Św. Brygida i Św. Elżbieta. Wyżej, do lotu wzbija się orzeł w koronie – symbol Polski.

Wprawne oko dostrzeże, że suknię Matki Boskiej wykonano z rzadko spotykanego „białego bursztynu”, natomiast w koronach Matki Boskiej i Dzieciątka znajduje się 28 rubinów. Upamiętniają one 28 robotników poległych w Grudniu 70.
Ołtarz uroczyście odsłonięto w połowie grudnia 2017 roku. Tym samym Gdańsk wzbogacił się o wyjątkowy obiekt, będący wspaniałym wotum wiernych, a jednocześnie wielką atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i turystów.