• 19.3 ºC  / 66.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Opowieść o bursztynie w nowej odsłonie
Na nowoczesnej i multimedialnej wystawie w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie każdy będzie mógł odkryć na nowo niezwykłą historię „Złota Bałtyku”. Wśród tysiąca eksponatów znajdą się nie tylko bryłki bursztynu z całego świata, zatopione w nich inkluzje, ale także arcydzieła dawnych mistrzów i kolekcja sztuki nowoczesnej. Otwarcie latem 2021 r.
A
A
Data modyfikacji: 10 lutego 2021 r.
Widok ogólny na poziomie drugim w nowym Muzeum Bursztynu,
Widok ogólny na poziomie drugim w nowym Muzeum Bursztynu,
aut. Anna Bocek, mat. Muzeum Gdańska.

Nowe muzeum ma szansę stać się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w naszym mieście. Spędzone tu kilka godzin umilą instalacje multimedialne, ciekawa aranżacja sekcji tematycznych i eksponaty będące unikatami na skalę światową, które będzie można zobaczyć tylko w Gdańsku.

Zaraz po wejściu do zabytkowego, wybudowanego w połowie XIV w. budynku uwagę zwiedzających przykuje kolorystyka otoczenia i panujący w pomieszczeniach półmrok. To właśnie w tej tajemniczej aurze eksponowane będzie piękno oraz żywioł bursztynu bałtyckiego i pozostałych żywic kopalnych z całego świata. Na pierwszym piętrze wystawy stałej odbędziemy podróż miliony lat wstecz – do początku formowania się żywic kopalnych i bursztynu bałtyckiego. Wejdziemy do wnętrza bursztynowego lasu, zobaczmy jak formował się bursztyn, staniemy obok masywnego lodowca pokrywającego teren dawnej Europy, a także ukaże się nam… cząsteczka kwasu bursztynowego.

Jedyne na świecie

Najciekawszymi eksponatami w tej części wystawy będą inkluzje, czyli odciski dawnej flory i fauny. Listę otwiera słynna na całym świecie „Jaszczurka Gierłowskiej”. Do Muzeum Gdańska trafiła niedawno ciekawa kolekcja: inkluzja gekona, największy na świecie okaz pająka - czterocentymetrowego ptasznika, chwytonóg oraz… osa. W muzeum zobaczymy największą na świecie, 68-kilogramową bryłę bursztynu z Sumatry. Unikatem będą też 330-letnie bursztynowe szachy, które zostały wykonane w Gdańsku, a następnie trafiły do Amsterdamu i Szkocji. Rok temu zostały zakupione do nowego Muzeum Bursztynu. To tylko kilka z najciekawszych przykładów, co ma do zaoferowania Muzeum Gdańska w nowej siedzibę swojego oddziału.

Muzeum będzie dostosowane dla dorosłych i rodzin z dziećmi, które znajdą kąciki edukacyjne z zagadkami o bursztynie. Liczymy, że stanie się także przestrzenią do spędzania wolnego czasu, co umożliwią punkty gastronomiczne czy sklepy z bursztynem bałtyckim, sala wystaw czasowych i sala edukacyjna. Nowa siedziba będzie też w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchu oraz słuchu.

Aut. Andrzej Gierszewski, Muzeum Gdańska