• 8.8 ºC  / 47.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Orszak Trzech Króli przejdzie przez Gdańsk!
Barwny Orszak Trzech Króli 6 stycznia przejdzie ulicami Gdańska. Weź udział w wydarzeniu i wyrusz w tę symboliczną podróż.
A
A
Data modyfikacji: 01 lutego 2019 r.

Orszak Trzech Króli
-Orszak Trzech Króli
Fot. gdansk.pl

6 stycznia, to Święto Objawienia Pańskiego. Z tej okazji ulicami Gdańska przejdzie Orszak Trzech Króli. Wyruszy w sobotę o godz. 12.00, sprzed Bazyliki Mariackiej. Następnie uczestnicy przejdą ulicami Głównego Miasta – Piwną, Tkacką i Długą – na Długi Targ, gdzie pod Zieloną Bramą, na scenie, będzie można zobaczyć Św. Rodzinę w stajence.

Przemarsz uświetnią atrakcje, m.in. walka Dobra ze Złem (czyli anioły i diabły na szczudłach walczące koło fontanny Neptuna), scena z Herodem w oknach Wielkiej Zbrojowni, szopka z żywymi zwierzętami, a także chór anielski przy Złotej Bramie. Patronat nad Orszakiem Trzech Króli objął Arcybiskup Metropolita Gdański, Sławoj Leszek Głódź.

Orszak Trzech Króli stanowi bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Prowadzą go trzej królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach. Ich świtę stanowią setki dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków.

Gdański Orszak jest częścią ogólnopolskiego wydarzenia, którego głównym organizatorem jest Fundacja Orszak Trzech Króli. W 2017 roku Orszak Trzech Króli przeszedł w ponad 500 miejscowościach w całej Polsce, a także w 21 miejscach poza granicami kraju.

W Gdańsku organizatorami Orszaku są: Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER), prowadzące w gdańsku trzy placówki edukacyjne: Przedszkole „Fregata”, Szkołę Podstawową dla Dziewcząt „Fregata” i Szkołę Podstawową dla Chłopców „Fregata”.