• -0.3 ºC  / 31.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Ostatni dzień karnawału
Karnawał to piękny czas w roku, i jak wszystko co dobre, szybko dobiega końca. Przed nami 40 dni postu, podczas którego tradycyjnie oczekujemy na Święta Wielkanocne. Dla tych, którzy przestrzegają postu, ostatki, z końcowym dniem zwanym „śledzikiem”, są okazją do hucznej zabawy, przed długą przerwą.
A
A
data publikacji: 13 lutego 2018 r.

-
Fot. Fotolia

Zgodnie z tradycją, podczas ostatniego dnia postu urządza się zabawy i imprezy. Wszystko z dużą ilością słodkości i mięsa, a nierzadko i alkoholu. Nie ma co się oszukiwać – w dzisiejszym świecie ten zwyczaj coraz częściej zanika, nie wytrzymując starcia z realiami konsumpcyjnego stylu życia, zwłaszcza w miastach. Dla wielu śledzik jest więc po prostu kolejną okazją do korzystania z uroków życia. Tak więc zwyczaj trwa, ale coraz częściej, tylko w jego rozrywkowej części.

W Polsce, a zwłaszcza na Kaszubach, ostatnie dni karnawału od wieków obchodzone były bardzo hucznie. Często towarzyszyły im zabawy z przebierańcami, kiedy to wesoła grupa „stworów” pielgrzymowała od gospodarza do gospodarza. Im dalej od pierwszego domu, tym bardziej krok tych nietypowych pielgrzymów stawał się chwiejny…

Od Środy Popielcowej zabawy zanikały. Ponowne świętowanie zaczyna się począwszy od 1 dnia Wielkiej Nocy, lub od zachodu Słońca w Wielką Sobotę. Wszystko na pamiątkę 40 dniowego postu Jezusa na pustyni.

Ci, którzy są dobrzy w rachunkach szybko zorientują się, że coś tu nie gra. Mowa o poście 40 dniowym, zaś z wyliczeń wynika, że ten okres trwa kilka dni dłużej. Jest to spowodowane tym, że oficjalnie do Wielkiego Postu nie wlicza się niedziel, choć tradycyjnie też są to dni postne. Tyle jeśli chodzi o tradycje katolickie. W kościołach ortodoksyjnych czas Postu liczy się jeszcze inaczej, a mianowicie od poniedziałku przed środą Popielcową, do piątku przed Niedzielą Palmową.

Często w okresie postnym podejmujemy różne wyzwania odmawiając sobie pewnych rzeczy, do których mamy słabość. To dobry sposób na hartowanie charakteru, korzystny dla naszej wagi lub wątroby (niepotrzebne skreślić).

Z tej okazji pragniemy polecić przepis na śledzika słodko-kwaśnego według szefa kuchni restauracji Mercato. Jak przygotować rybkę, dowiecie się TUTAJ.

To jednak dopiero od Środy Popielcowej, więc na te pozostające kilkanaście godzin karnawału życzymy szampańskiej zabawy!