• 1.9 ºC  / 35.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Pięknie, jasno i patriotycznie
Charakterystyczny krzyż na szczycie Góry Gradowej już dawno wpisał się w krajobraz Gdańska. Ostatnio obiekt przeszedł modernizację, dzięki której zyskał m.in. efektowne podświetlenie.
A
A
data publikacji: 08 maja 2018 r.
gdansk.pl

Dokładnie 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, o godzinie 21.30 Krzyż Milenijny rozbłysnął biało-czerwonymi barwami. Od tej chwili nowoczesna iluminacja będzie wykorzystywana z okazji świąt i wyjątkowych dni. Krzyż Milenijny jest konstrukcją powstałą w roku 2000 dla uczczenia tej okrągłej daty. Jest doskonale widoczny nawet z odległych punktów. Obiekt co noc podświetlany jest jasnymi barwami co sprawia, ze nocą jest widoczny z jeszcze większej odległości. Podczas patriotycznej iluminacji, włączanej na czas świąt, Krzyż będzie jeszcze łatwiejszy do wypatrzenia.  

Iluminacja wpisuje się w program obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warto dodać, ze Krzyż Milenijny jest pomnikiem 1000-lecia Gdańska oraz 2000 lat chrześcijaństwa. Mierzy sobie ponad 16 metrów wysokości i stoi na bastionie Jerozolimskim – najwyższej części Góry Gradowej, która wznosi się nad Gdańskiem i od wieków jest częścią fortyfikacji okalających nasze miasto. Co ciekawe, w czasie II Wojny Światowej, dokładnie w tym miejscu stało niemieckie działo przeciwlotnicze.