• 18.1 ºC  / 64.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Piękny, gdański gotyk
Czym byłby Gdańsk bez swoich gotyckich obiektów? Kościoły zbudowane z rdzawo-czerwonej cegły górują nad Starym i Głównym Miastem i od setek lat stanowią nieodłączną część miejskiego krajobrazu. Tym ważniejszy jest dla nas 20 czerwca - wówczas obchodzimy Dzień Gotyku Ceglanego.
A
A
Data modyfikacji: 16 czerwca 2020 r.
Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka
Gdańska Organizacja Turystyczna

Gdańsk nie jest rzecz jasna jedynym miastem, które może pochwalić się gotyckimi zabytkami. Jest spora liczba innych miejscowości, które chlubią się obiektami z gotyckiej cegły. Bardzo wiele z nich leży w okolicy basenu Morza Bałtyckiego. To głównie miejscowości w Niemczech, Polsce i Danii.  Więcej informacji o tych miastach można znaleźć na stronie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego: https://www.eurob.org/?lang=pl

Największym i najbardziej imponującym obiektem gotyckim jest zdecydowanie Bazylika Mariacka – jej budowa zajęła ponad 150 lat! Pracowało nad nią kilka pokoleń budowniczych, którzy zużyli ponad 1 milion cegieł. Trud się jednak opłacił – od setek lat Bazylika, jako największy ceglany kościół świata, imponuje i fascynuje.

Hej! A może macie ochotę wybrać się na spacer śladami gotyku w Gdańsku? Naszym przewodnikiem będzie Katarzyna Czaykowska – prawdziwa fascynatka wszystkiego co wiąże się z gotykiem. Przygotowaliśmy dla was specjalny, 25 minutowy wirtualny spacer, więc nie musicie nawet wychodzić z domu.

Sprawdźcie sami