• 12.2 ºC  / 54.0 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Pierwsza wystawa Grand Press Photo 2022 w Gdańsku
302 najlepsze zdjęcia prasowe z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo będzie można oglądać od 20 czerwca do 3 lipca w biurowcu Wave wybudowanym przez firmę Skanska w Gdańsku.
A
A
Data modyfikacji: 00 0000 r.
PlakatB1 gdansk-1

 

Do obejrzenia ekspozycji w budynku Wave  zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press oraz spółka biurowa Skanska. Budynek biurowy Wave, należący do portfolio Skanska, jest zlokalizowany w gdańskiej Oliwie Wave przy Alei Grunwaldzkiej 347. Biurowiec korzysta wyłącznie z energii elektrycznej wyprodukowanej w źródłach odnawialnych i jako pierwszy w Trójmieście, został wyróżniony prestiżowym certyfikatem WELL Core & Shell na poziomie Gold.

Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach 9 - 18. Prezentuje ona 302 fotografie: 48 zdjęć pojedynczych, 11 fotoreportaży, pięć projektów dokumentalnych oraz osiem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczyła amerykańska fotoreporterka, sześciokrotna laureatka World Press Photo – Ami Vitale.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla „The Washington Post”) przedstawiająca Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. „Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii” – powiedziała o tym zdjęciu Ami Vitale, przewodnicząca jury.

Na wystawie można obejrzeć również kilka zdjęć (spośród kilkunastu nadesłanych) uhonorowanego przez Fundację Grand Press, Dmytra Kozackiego „Oresta” – autora zdjęć ze schronów Azovstalu. Fotografie te obiegły cały świat po tym, gdy Dmytro napisał w mediach społecznościowych: „Dziękuję ze schronu Azovstalu – miejsca mojej śmierci i życia. (…) Zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia”.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku była nim Ami Vitale. Oprócz niej w jury zasiadali: Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Link do wydarzenia na Facebooku.

 

Wernisaż wystawy dla dziennikarzy wraz z wprowadzeniem w wykonaniu fotoreporterki Karoliny Misztal (laureatki Grand Press Photo 2022 w kategorii Climate, Responsibility oraz nagrody Skanski) odbędzie się 20 czerwca o godzinie 13:00. Przywidujemy słodki, ale orzeźwiający poczęstunek dla przybyłych dziennikarzy.

 

Data: 20 czerwca, poniedziałek, godzina 13:00

Czas trwania: ok 30 minut

Adres: budynek biurowy Wave przy Alei Grunwaldzkiej 347 (hol przed recepcją)

 

Partnerem wystawy miejskiej w Gdańsku jest spółka biurowa Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Patronami medialnymi wystawy miejskiej są: Trójmiasto.pl, „Dziennika Bałtycki”, Radio Gdańsk

 

Partnerzy konkursu i wystaw: Miasto Gdańsk, Provident Polska, spółka biurowa Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Fujifilm

Partner wystaw: Drukarnia Andrus

 

Organizatorami konkursu są magazyn „Press” i Fundacja Grand Press.

Więcej informacji oraz materiały prasowe na stronie: https://grandpressphoto.pl