
Targi TRAKO są miejscem spotkań firm z branży kolejowej i tramwajowej: organizatorów i przewoźników, dostawców technologii, producentów, dystrybutorów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ekspertów, inżynierów, inwestorów, pasjonatów kolei. To również platforma dyskusji, wymiany doświadczeń i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla infrastruktury, systemu zarządzania transportem i technologii wyposażenia taboru. Jak zwykle na targach TRAKO organizatorzy spodziewają się tysięcy odwiedzających – zarówno przedstawicieli branży jak i po prostu zainteresowanych imponującą ekspozycją. Podczas ponad 40 wydarzeń programowych: debat (w tym debata otwarcia – „Kolej 4.0 – między misją a efektywnością”, seminariów, konferencji i prezentacji w międzynarodowym gronie poruszane będą najbardziej aktualne, priorytetowe dla branży tematy. To m.in. debaty i konferencje na takie tematy jak: „Koleje samorządowe jako generator wzrostu jakości przewozów pasażerskich w Polsce”, Kolej w wyrównywaniu szans”, „Masterplan dla przewozów towarowych”, „Inwestycje dworcowe impulsem dla gospodarki, „Kolej dużych inwestycji – strategia z myślą o podróżnych” czy „Stan bezpieczeństwa kolei”.
Uczestnicy targów, w tym pawilony narodowe: Austrii, Czech, Wlk. Brytanii, niemieckich landów- Berlina i Brandenburgii, Saksonii, Badenii-Wirtembergii to zarówno firmy o zasięgu globalnym jak i czołówka największych polskich firm z branży kolejowej i tramwajowej, w tym prywatni i samorządowi przewoźnicy oraz dostawcy technologii dla kolei i taboru.
Niezwykle atrakcyjnie przedstawia się ekspozycja taboru kolejowego prezentowana na torach przy AMBEREXPO, (w tym także przy peronie Gdańsk Stadion Expo). To tramwaje firm Stadler, PESA i Modertrans czy prawdziwa „perełka” dla znawców- jeden z najstarszych składów tramwajowych w kraju: historyczny wagon silnikowy z Bergische Stahlindustrie z wagonem Carl Weyer. Ekspozycja plenerowa to także lokomotywy wraz z wagonami PKP Intercity, PESA, Bombardier Transportation, NEWAG, PKP Cargo, PLASSER czy Stadler oraz liczne maszyny torowe.
Przesłaniem Dnia Edukacji i Kariery (27 września) jest stworzenie możliwości bezpośredniej wymiany informacji oraz wzajemnych oczekiwań pracodawców i pracobiorców, także w perspektywie wyboru kierunku studiów oraz zapoznać się z ofertami pracy, staży, praktyk.
Partnerem merytorycznym jest Gdański Urząd Pracy.
Akcja charytatywna TRAKO DZIECIOM to kolejny poświęcony tematyce kolejowej konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży – w tym roku pt. „Savoir-vivre w podróży”, którego finałem jest aukcja prac młodych twórców, a środki pieniężne z niej pozyskane zasilą konto Fundacji „Dr Clown”.
Targom TRAKO towarzyszy siedem prestiżowych konkursów obejmujących m.in. inwestycje, wyroby i innowacje technologiczne, w tym najbardziej znaczące - Konkurs o nagrodę specjalną im. Inż. Józefa Nowkuńskiego czy Konkurs im. inż. Ernesta Malinowskiego.
Więcej o targach można się dowiedzieć na stronie www.trakotargi.pl.