• 16.3 ºC  / 61.3 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Policz spadające gwiazdy nad Górą Gradową w Gdańsku
Obserwacje spadających Perseidów, pokazy astronomiczne, warsztaty budowania obrotowych map nieba, kino pod gwiazdami i teatr tancerzy ognia. Hevelianum zaprasza na „Nocne Podglądanie Wszechświata” 12 sierpnia w godz. 20:00-24:00. Tegoroczna edycja odbędzie się w zmienionej lokalizacji – u podnóża Góry Gradowej, od strony ul. 3 Maja. Wstęp wolny.
A
A
Data modyfikacji: 10 sierpnia 2021 r.

Perseidy, zwane łzami świętego Wawrzyńca można oglądać od lipca do września, jednak apogeum tego zjawiska przypada na połowę sierpnia. Dlatego z myślą o miłośnikach astronomii i sympatykach wszystkiego, co we Wszechświecie piszczy Hevelianum zaprasza na kolejną edycję wydarzenia „Nocne Podglądanie Wszechświata".

- Jeżeli niebo będzie bezchmurne, będziemy je wspólnie obserwować i polować na spadające gwiazdy. A, że ile gwiazd, tyle życzeń do spełnienia, to warto przygotować ich listę na tę wyjątkową noc :) Jeśli macie swój sprzęt obserwacyjny, zabierzcie go ze sobą. Przydadzą się też koc i spray na komary.– zaprasza Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum, koordynatorka wydarzenia. – Nasze wydarzenie odbędzie się pod patronatem samego Jana Heweliusza, który w tym roku obchodzi 410 rocznicę urodzin. – dodaje.

Obserwacje astronomiczne opatrzone gwiezdnymi opowieściami, wyjątkowa sceneria zabytków poukrywanych w zakamarkach rozległych terenów Góry Gradowej i panorama rozświetlonego Gdańska to czynniki, które co roku przyciągają na Nocne Podglądanie Wszechświata. Nie inaczej będzie i tym razem, choć w zmienionej lokalizacji.

Wydarzenie odbędzie na Równi Ogniowej, do której dojść należy od ul. 3 Maja, przy Sądzie Rejonowym. Ze względu na odbywające się w tym czasie przygotowania do United Arts Festival, główny plac Hevelianum będzie niedostępny, zamknięte zostaną też wejścia i parkingi na ul. Gradowej. Warto więc na miejsce przyjechać komunikacją miejską, zapoznać się z mapą i stosować do oznaczeń terenu.

Oprócz obserwacji astronomicznych, na gości czekać będą warsztaty z budowania obrotowych map nieba, z których będzie można od razu korzystać, kino pod gwiazdami z filmami o tajemnicach Wszechświata, pokazy astronomiczne o tym, jak odróżnić meteoryt od kamienia, a na finał – Arta Foc – Teatr Tancerzy Ognia, czyli artystyczny pokaz tańca z ogniem, bogaty w najbardziej zaawansowane techniki i sprzęt fireshow.

Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują wejściówki (do odbioru w punkcie info podczas wydarzenia).

Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

NOCNE PODGLĄDANIE WSZECHŚWIATA
PROGRAM

12 sierpnia 2021


OBSERWACJE ASTRONOMICZNE
20:00-24:00 | Niskie Czoło Kurkowe

Obserwacje spadających Perseidów i nieba opatrzone opowieściami astronomów Hevelianum. Przyjrzyj się cieniutkiemu rogalikowi Księżyca, podejrzyj księżyce Jowisza, podziwiaj pierścienie Saturna i policz spadające gwiazdy. Ile gwiazd, tyle życzeń do spełnienia, przygotuj więc ich listę na tę noc!
-> Możesz zabrać własny sprzęt obserwacyjny i koc. Przyda się też spray na komary.

ASTROWARSZTATY
20:00-24:00 | Równia ogniowa

Interaktywne warsztaty, podczas których możesz samodzielnie zbudować obrotową mapę nieba wraz z latarką z czerwonym światłem i wykorzystać ją do obserwacji.

KINO POD GWIAZDAMI
20:00-24:00 | kojec Galerii Strzeleckiej

Pozasłoneczni przybysze, kosmiczna podróż wody, tajemnice Marsa i historie gwiazdozbiorów – to tylko kilka tematów, które zgłębiają twórcy „Astronarium”. Posłuchaj opowieści o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je odkrywają.

„O TYM, CZY GWIAZDY SPADAJĄ” – POKAZ ASTRONOMICZNY
20:00-20:30 | 21:00-21:30 | 22:00-22:30 | sala Newtona w Galerii Strzeleckiej

Z jakim obiektem związane są sierpniowe spadające gwiazdy? Jak wygląda kometa? Co różni meteor od meteorytu? Podczas pokazu dowiesz się, jak odróżnić kosmiczne odłamki od ziemskich kamieni, a my spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania, nawet te z kosmosu.

ARTA FOC – TEATR TANCERZY OGNIA
23:00-23:30 | kojec Galerii Strzeleckiej

Artystyczny pokaz tańca z ogniem, bogaty w najbardziej zaawansowane techniki i najlepsze efekty fireshow, nawiązujący do rozświetlonego gwiazdami nieba oraz astronoma Jana Heweliusza. Zobaczcie niezwykłą interpretację jego miłości do Elżbiety i drogę wśród gwiazd. Uczestnicy pokazu, skąpani w deszczu wielobarwnych iskier, na długo zapamiętają tę noc…

Nocne Podglądanie Wszechświata_mapa


UWAGA!
Program może ulec zmianie ze względu na pogodę.