• 0.2 ºC  / 32.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Politechnika Gdańska – nie tylko uczy, ale i zachwyca!
Gdańska Politechnika znalazła się w prestiżowym gronie 10 najpiękniejszych uczelni wyższych Starego Kontynentu. W rankingu tygodnika „The Times Higher Education”, nasza uczelnia zajęła 6 miejsce.
A
A
data publikacji: 30 stycznia 2018 r.

Politechnika Gdańska - perła architektury gdańskiej
-Politechnika Gdańska - perła architektury gdańskiej
Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

To co z pewnością przykuwa uwagę i powoduje fascynację gmachem głównym uczelni to bogate zdobienia, wspaniały styl neorenesansu niderlandzkiego oraz niemalże idealne proporcje. Budynek, który liczy sobie już 114 lat, fascynuje dbałością o najdrobniejsze nawet detale. Rzygacze dachowe z blachy miedzianej i figury, które je podtrzymują wykonano perfekcyjnie, odwzorowując nawet paznokcie czy włosy postaci.

Projektant Politechniki (wówczas Königliche Preussische Technische Hochschule) Albert Carsten stworzył prawdziwe dzieło sztuki budowlanej. Każdą z części gmachu oznakowano charakterystycznymi detalami – np. piorunami, symbolami chemicznymi, a nawet układem okresowym pierwiastków z 1901 roku! Z pewnością pomocna okazała się osobista interwencja Cesarza Wilhelma II, który już podczas projektowania zgłosił uwagi i poprawki – jak się okazało bardzo korzystne dla ostatecznego wyglądu gmachu.

Oprócz Gdańska w rankingu wyróżniono uczelnie z Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Włoch, Szwecji, Danii, Francji, Irlandii i Rosji.

Szczegółową listę najpiękniejszych szkół wyższych można znaleźć TUTAJ.