• 1.7 ºC  / 35.0 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Port Gdańsk idzie na rekord!
Aż 74 jednostek pasażerskich spodziewa się w tym roku Port Gdańsk. Wycieczkowce będą do nas zawijać od 18 kwietnia do 20 października. Pierwsza zawita do nas, pływająca pod portugalską banderą, Astoria, która mierzy sobie ponad 160 metrów długości. Jej tonaż to 16.144 GT.
A
A
data publikacji: 10 kwietnia 2018 r.

Statek Astor w gdańskim porcie
-Statek Astor w gdańskim porcie
Fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

Już ostatni rok, kiedy przypłynęło do Gdańska blisko 70 jednostek, był rekordowy. Z listy AWIZOWANYCH NA TEN ROK STATKÓW wynika, że ów rekord zostanie pobity. Największymi statkami jakie do nas zawiną, będą jednostki spod bandery Norweskiej liczące sobie blisko 230 metrów długości i o tonażu przekraczającym 47.000 GT. Dodatkowo, odwiedzą nas wycieczkowce pływające pod banderami Bahamów, Malty, Wysp Marshalla, Włoch, Wysp Bahama, St. Vincent/Grenadyny i Francji.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom gości statków i jak najlepiej przyjąć turystów, Gdańska Organizacja Turystyczna we współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk, już w maju zainstalują na nabrzeżu mobilny punkt obsługi turystów. Będzie tam można uzyskać informacje o Gdańsku w kilku językach oraz nabyć przewodniki, mapy i upominki. Warto wspomnieć, że stale rosnąca liczba wycieczkowców w Gdańsku to zasługa m.in. współpracy GOT i ZMPG, w ramach struktur organizacji Cruise Baltic, zrzeszającej 29 miast/portów regionu Morza Bałtyckiego.

Nie zapominajmy również, że w najbliższych latach Port Gdańsk przejdzie gruntowną przebudowę i modernizację, co umożliwi przyjmowanie jeszcze większej liczby jednostek, o jeszcze większych rozmiarach.

Słowem, nawet rekord z tego roku nie utrzyma się za długo. Tak trzymać!