• -0.3 ºC  / 31.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Przyjedź na urodziny tunelu!
W sobotę 28 kwietnia będziemy świętować drugie urodziny tunelu pod Martwą Wisłą. Z tej okazji zaplanowano grupowy przejazd rowerowy tunelem. Warto przejechać się w tak nietypowych okolicznościach, tym bardziej, że na co dzień obiekt jest niedostępny dla tych jednośladów.
A
A
data publikacji: 24 kwietnia 2018 r.

Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Uczestnicy przejazdu spotkają się od godz. 11.00 przy stadionie Energa Gdańsk (parking P5). Przejazd rozpocznie się punktualnie w samo południe. Trzeba podkreślić, że ze względu na bezpieczeństwo i organizację wydarzenia, czas na dołączenie do jadących mamy maksymalnie do 12.30.

Trasa

Z parkingu P5 rowerzyści przejadą do łącznicy prowadzącej z ul. Marynarki Polskiej na wyjeździe z tunelu przez rozpiętą barierę bezpieczeństwa i wrócą w kierunku stadionu drugą nitką tunelu. Rowerzyści będą kontynuowali jazdę do harfy na skrzyżowaniu Al. Macieja Płażyńskiego z ul. Pokoleń Lechii Gdańsk. Tu zjadą łącznicą w ul. Pokoleń Lechii, a następnie przez parking P1 wrócą na parking P5, gdzie zakończy się przejazd.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a na uczestników czekają także inne, dodatkowe atrakcje, takie jak pokazy nietypowych jednośladów, pokazy akrobatyczne, ćwiczeń ratowniczych oraz konkursy z nagrodami.

O tunelu

Tunel jest jedynym obiektem inżynieryjnym w Polsce tej długości, poprowadzonym pod rzeką i wykonanym metodą drążenia (TBM). Liczy sobie blisko 900 metrów długości i składa się z dwóch nitek – każda po 2 pasy ruchu. Dozwolona prędkość maksymalna została podniesiona z początkowych 50 km/h do 70km/h. Każdego dnia przejeżdża nim około 25 tysięcy pojazdów. Tunel bardzo odciążył centrum Gdańska, zwłaszcza z ruchu ciężkich pojazdów i usprawnił komunikację w całym mieście.