• 14.2 ºC  / 57.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Ratownicy gotowi na sezon letni
Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczyna się 25 czerwca. Wybierając się na plażę i planując wejście do wody, korzystajmy z tych miejsc, gdzie bezpieczeństwa pilnują ratownicy wodni. Łącznie w okresie wakacyjnym działać będzie 8 strzeżonych kąpielisk.
A
A
Data modyfikacji: 25 czerwca 2021 r.
ratownicy cienki

 

Z ostatnim dniem roku szkolnego ratownicy pojawią się na kąpieliskach: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Od 1 lipca dołączą do nich Klipper Jelitkowo, Dom Zdrojowy Brzeźno oraz Świbno i tym samym osiągną one pełnię obsady ratowniczej. Codziennie nad bezpieczeństwem kąpiących się będzie czuwać 70 osób. Łącznie w trakcie szczytu sezonu ratownicy będą strzegli bezpieczeństwa na odcinku 1400m.b. linii brzegowej.

Wszystkie kąpieliska będą funkcjonować przez 7 dni w tygodniu w godzinach 9:30-17:30. Dodatkowo w większości lokalizacji będą działały punkty medyczne z ratownikami medycznymi: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle. Planując kąpiel, należy wybierać te miejsca, gdzie pracują ratownicy, ponieważ właśnie tam jest najbezpieczniej. Świadczy o tym fakt, że na kąpieliskach w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia.

Bezpiecznie nad wodą

Ratownicy w swojej codziennej pracy będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt w postaci m.in. szybkich łodzi motorowych, skuterów wodnych z platformą do transportu osoby poszkodowanej, quadów z przyczepami do transportu, łodzi wiosłowych, kajaków morskich, desek ratowniczych oraz SUP czy defibrylatorów i toreb medycznych. Kadrę stanowić będą zarówno doświadczeni ratownicy z wieloletnim stażem, jak też młodzi adepci tego zawodu.

Ponadto w Brzeźnie funkcjonuje całoroczne, całodobowe Centrum Ratownictwa Wodnego. Dyżurują w nim ratownicy, którzy są gotowi do podjęcia działań również poza okresem otwarcia kąpielisk.

Gdański Ośrodek Sportu zarządzający kąpieliskami morskimi oraz plażami w Gdańsku przygotował wykaz zaleceń związanych z przebywaniem na plażach oraz na terenie kąpielisk. Stosowne instrukcje, zawierające m.in. piktogramy, pojawiły się przy wejściach na plaże oraz w obrębie kąpielisk. Zasady korzystania z tych miejsc zostały również opublikowane na stronie gdańskich kąpielisk morskich.

Błękitna Flaga

Ten międzynarodowy certyfikat to symbol potwierdzający najwyższą jakość kąpielisk oraz przystani żeglarskich. Miasto Gdańsk na bieżący sezon zyskało dziesięć takich wyróżnień.

Błękitne Flagi będą powiewały na kąpieliskach: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Ponadto wyróżnienia otrzymały przystanie żeglarskie: Marina Gdańsk, Żabi Kruk, Sienna Grobla oraz Tamka. Ostatni z przyznanych wyróżnień otrzymał Jacht Generał Zaruski – flagowa jednostka miasta Gdańska, na której realizowany jest program edukacji morskiej i ekologicznej dla młodzieży.

Numery alarmowe

  • 601 100 100 – Numer ratunkowy nad wodą
  • 112 – Europejski numer alarmowy
  • 999 – Pogotowie Ratunkowe
  • 998 – Straż Pożarna
  • 997 – Policja
  • 510 935 176 – Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego Molo Brzeźno

 

Grzegorz Pawelec / GOS