• 17.7 ºC  / 63.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Rodzinny piknik z fokami i morsami w gdańskim ZOO.
W sobotę 22 lutego Gdański Ogród Zoologiczny zaprasza na rodzinne wydarzenie podczas którego głównymi bohaterami będą morskie stworzenia. Nie zabraknie też zabaw edukacyjnych, kąpieli ludzkich morsów w lodowatej wodzie czy pogawędek przy ognisku. Start o godz. 11.00. Do udziału w rodzinnym pikniku upoważnia bilet wstępu do zoo.
A
A
Data modyfikacji: 21 lutego 2020 r.

Spotkanie z fokami i morsami to propozycja, którą stali bywalcy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego mogą już znać. Choć spotkanie z fokami i morsami odbędzie się już po raz trzeci, wydarzenie co roku przybiera nieco inną formułę. W ubiegłym roku połączone zostało z walentynkami, w tym roku przyjmie formułę pikniku, który rozpocznie się o godz. 11.00. Udział w wydarzeniu, jak zapewniają organizatorzy, jest gwarancją dobrze spędzonego czasu zarówno przez najmłodszych, jak i dorosłych.

Foki z gdańskiego ZOO
Foki z gdańskiego ZOO
Krzysztof Mystkowski/KFP

Rodzinny piknik rozpocznie się o godz. 11.00. Właśnie o tej porze należy pojawić się przy basenie fok, gdzie odbędzie się pokaz karmienia połączony z treningiem medycznym zwierząt. Opiekun fok opowie o ciekawostkach z ich życia. Kto jeszcze nie zna Elwisa, Giki, Rei i Olka, będzie miał świetną okazję, by poznać tę wyjątkową, gdańską rodzinę. Świat fok skrywa wiele ciekawostek. Jakich? Np. takich, że ciąża fok trwa tyle samo, co ciąża u człowieka. Foki należą do towarzyskich zwierząt, a ich ulubioną zabawą są wodne gonitwy. Osobniki żyjące na wolności osiągają wiek 20 - 25 lat. W niewoli żyją około 10 lat dłużej.

O godz. 11.30 zaplanowano prelekcję o ssakach morskich, która odbędzie się w sali dydaktycznej. 

- Od fok mamy bliziutko do sali edukacyjnej, gdzie odbędzie się prelekcja o ssakach morskich – wyjaśnia Grażyna Naczyk, kierownik działu dydaktycznego w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. - W trakcie tego spotkania dowiemy się, jaki mamy wpływ na ochronę tych ssaków, co możemy dla nich zrobić. W trakcie prelekcji rozmawiać będziemy o fokach, morsach, niedźwiedziach polarnych, ale też innych stworzeniach żyjących w wodach naszej planety.

Wiadomo, że przyswajanie wiedzy najlepiej idzie w parze z zabawą, dlatego w sali dydaktycznej nie zabraknie elementów rozrywkowych. Gdański Ogród Zoologiczny zachęca, by najmłodsi pojawili się na wydarzeniu w przebraniu karnawałowym. Będzie muzyka i zabawa, a chętni do nauki pingwiniego tańca, będą mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności taneczne. 

Piknik rodzinny
Piknik rodzinny
Mateusz Ochocki/KFP

W godzinach od 12.00 do 14.30, przy chatce Góralce, trójmiejskie kluby morsów zaprezentują, jak radzą sobie w lodowatej wodzie. Prócz pokazu morsowania, fani niskich temperatur opowiedzą o korzyściach płynących z ich hobby. Kto wie, być może któryś z uczestników pikniku złapie morsowego bakcyla? Zdradzimy rąbek tajemnicy, że w tej części gdańskie zoo przygotowało atrakcję, której do tej pory jeszcze na terenie ogrodu nie było! Jak zapewniają pracownicy zoo, będzie emocjonująco. 

- Ja też morsuję, więc mogę powiedzieć, jakie to daje korzyści – mówi Grażyna Naczyk. - Jak morsujemy, hartujemy się, więc nie wydajemy pieniędzy w aptekach na lekarstwa, nie musimy podkręcać w domu ogrzewania. Poza tym, morsowanie daje korzyści nie tylko dla ciała, bo dzięki temu i psychika się wzmacnia. 

Ważnym elementem sobotniego pikniku będzie też pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem fantomów. 

O godzinie 13.30 goście pikniku zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w pokazie karmienia pingwinów. Oczywiście nie zabraknie też opowieści na temat życia tych ptaków. 

Koniec wydarzenia przewidziany jest na godz. 14.30. 

 

gdansk.pl / Natalia Gawlik