• 16.0 ºC  / 60.7 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Ruch turystyczny w Gdańsku – lato 2021
Gdańska Organizacja Turystyczna opracowała raport podsumowujący ruch turystyczny w Gdańsku latem tego roku. Dokładniej chodzi o 3 miesiące - czerwiec, lipiec i sierpień. Wnioski są bardzo optymistyczne – okazuję się że odwiedziło nas więcej gości niż w rekordowym dotychczas roku 2019!
A
A
Data modyfikacji: 00 0000 r.
infografika_2021 PL

 

1 105 662 – tylu gości odwiedziło nas tego lata. Dla porównania dodajmy, że w świetnym turystycznie roku 2019 było to 1 098 430, zaś w mocno dotkniętym pandemią roku 2020 - 960 tysięcy.

„Bardzo nas cieszy powrót turystów. Potwierdza się, że goście chcą odkrywać nasz kraj, a Gdańsk jest tego najlepszym przykładem. Wiedzieliśmy, że będzie to bardziej udane lato, niż to poprzedniego roku, ale ten wynik jest wprost kapitalny, z czego jesteśmy bardzo dumni”, podsumowuje wyniki Łukasz Wysocki, Prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Goście krajowi stanowili lekko ponad 80% ruchu turystycznego. Odwiedzali Gdańsk przyjeżdżając głównie z naszego województwa a także z Mazowsza, Wielkopolski i Śląska. Z kolei turyści zagraniczni to przede wszystkim Niemcy – 22% oraz Skandynawowie – 14%. Cieszy z pewnością pojawienie się większej liczby gości z Francji – 6%. Niestety w tym samym czasie mocno zmniejszył się ruch z Wielkiej Brytanii – spadł do 5%.

Z tą ostatnią kwestią związany jest fakt, że tak popularne do niedawna podróże samolotami wybrało jedynie 7,3 % gości. Zamiast tego częściej podróżowali autem – blisko 62% oraz koleją – ponad 20%.

Nie jest tajemnicą, że koronawirus szczególnie mocno dotknął branżę lotniczą. Liczne zastoje, obostrzenia i miesiące niestabilnej sytuacji sprawiły, że turyści chętniej korzystają z pewniejszego transportu naziemnego. Dodatkowo, brexit wprowadził kolejne utrudnienia w podróżowaniu i stąd zdecydowanie mniejsza liczba gości z Wielkiej Brytanii. Dodajmy, że o ile Niemcy mogą do nas przybyć autem, autokarem lub pociągiem, a Skandynawowie promem, o tyle Brytyjczycy są praktycznie skazani na samoloty.

Bardzo cieszy jednak niezmiennie wysoka ocena pobytu w Gdańsku – to 8.8  w skali 10 punktowej.

Więcej szczegółów znajduje się w grafikach, które można pobrać poniżej.

infografika online_2021 PL (1.19 MB)

infografika online_2019 2020 2021 PL (544.21 KB)