• 11.0 ºC  / 51.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
SMAKI GDAŃSKA – nowa jakość w promocji gdańskich kulinariów
Wiele miast chlubi się ofertą kulturalną, zabytkami czy muzeami, ale niewiele z nich wyróżnia unikatowa tożsamość kulinarna. Gdańsk czerpie z tradycji pełnymi garściami.
A
A
data publikacji: 27 lipca 2016 r.

Smaki Gdańska to projekt, który ma ułatwić mieszkańcom i turystom odkrycie starannie wybranych dań, produktów i miejsc, które współcześnie tworzą tożsamość kulinarną Gdańska. Dobór restauracji pozwala poznać tradycje, specyfikę i bogactwo smaków stolicy regionu. Oddane właśnie do użytku: dedykowana strona internetowa oraz przewodnik kulinarny, dostępny od 1 sierpnia w punktach IT, są oficjalnym początkiem współpracy Miasta Gdańska z gdańskimi restauratorami w ramach projektu Smaki Gdańska.

Smaki Gdańska
-Smaki Gdańska
Fot. UMG

Restauracje i kawiarnie promowane w ramach Smaków Gdańska przeszły dwuetapowy proces weryfikacji. Wśród wstępnie wybranych na podstawie audytu internetowego 80 lokali, do dalszego etapu zakwalifikowano blisko 50.  W założeniu w projekcie nie ma miejsca na lokale, w których dominuje kuchnia narodowa krajów innych niż Polska oraz lokale sieciowe. W pozostałych wyselekcjonowanych miejscach eksperci zewnętrzni złożyli wizyty studyjne, oceniając jakość serwowanych potraw, sezonowość menu, obecność regionalnych dań lub składników w karcie, a także wystrój lokalu i poziom obsługi. Nie bez znaczenia była też deklaracja chęci stałej współpracy, gdyż w najbliższym czasie planowane są kolejne działania, takie jak oznakowanie lokali wspólnym logo czy wizyty studyjne dla mediów, prezentujące miejsca biorące udział w projekcie.

Smaki Gdańska
-Smaki Gdańska
Fot. UMG

Dodatkowo szlakiem Smaków Gdańska od 1 sierpnia będzie można się wybrać z aplikacją  Footsteps, startupem z którym Miasto Gdańsk nawiązało współpracę dzięki programowi akceleracyjnemu Inkubatora Przedsiębiorczości Starter. Footsteps to aplikacja turystyczna oparta na personalizacji i budowaniu gotowych szlaków turystycznych dopasowanych do preferencji zwiedzającego. Aplikacja działa od 5 miesięcy na iOS i Android, jest dwujęzyczna, została pobrana przez około 5,5 tyś. użytkowników.

Do udziału w projekcie zakwalifikowały się 32 gotowe do współpracy restauracje, kawiarnie i sklepy, które zostały zaprezentowane w 7 kategoriach: Autorskie Smaki, Smak Tradycji, Rybne, Przy piwie i nalewce, Na luzie/Na lunch, Słodki Gdańsk oraz Smaczne zakupy.

Smaki Gdańska
-Smaki Gdańska
Fot. UMG

Odkrywanie Smaków Gdańska najlepiej rozpocząć od spróbowania specjalnych Gdańskich Przystawek, które w oparciu o lokalne receptury przygotowali szefowie kuchni dziewięciu restauracji. Stworzyli autorskie interpretacje na temat kulinarnej tradycji, tożsamości i lokalności, dzięki którym goście mogą lepiej zrozumieć współczesny Gdańsk. Wybierać można między różnymi formami śledzia, od tych klasycznych po kaszubsku w słodko-kwaśnej zalewie, poprzez solone z marynatami, aż po nowoczesne śledziowe inkarnacje w towarzystwie warzywnych i ziołowych musów i innych wykwintnych dodatków. Jest też nietuzinkowy tatar z bałtyckiego dorsza, torciki z kozim serem oraz śledziowa pasta jajeczna, inspirowana historią rodzinną z czasów Wolnego Miasta. Oprócz ryb do wyboru jest też gęś pomorska z Dębogórza i wart grzechu truskawkowy tort z domowym marcepanem.

Smaki Gdańska
-Smaki Gdańska
Fot. UMG

Organizatorzy projektu mają nadzieję, że dzięki Smakom Gdańska mieszkańcy Gdańska i odwiedzający go goście zachwycą się niepowtarzalnym smakiem i aromatem lokalnej kuchni.

Smacznego!

Smaki Gdańska
-Smaki Gdańska
Fot. UMG

Projekt realizowany jest we współpracy z firmą Landbrand (www.landbrand.pl).

Szczegóły projektu oraz listę lokali biorących udział w projekcie Smaki Gdańska, można znaleźć pod adresem: www.gdansk.pl/smakigdanska