Gdańsk Główny – serce miasta z niezliczonymi możliwościami
Idąc od strony Dworca Głównego w kierunku ul. Długiej, koniecznie przejdźcie ul. Korzenną i Mostem Miłości umiejscowionym nad Kanałem Raduni. Przyjeżdżając tu po raz pierwszy, koniecznie musicie powiesić kłódkę, która połączy (nierozerwalnie) Waszą miłość na tak długo, jak długo ten most będzie stał (nie gwarantujemy tego, ale wiele par może to potwierdzić).
Ul. Długa to najpopularniejsza (a w wakacje: najbardziej zatłoczona) ulica gdańskiego Śródmieścia. Jeżeli celem spaceru jest deptak nad Motławą, możecie uniknąć tłumów idąc ulicami: Świętego Ducha, Mariacką czy Piwną. Są one nieco mniej popularne wśród turystów a wprost puchną od uroczych kawiarenek. Tam napijecie się pysznej kawy, do której możecie dobrać równie smaczny deser i to często w nietuzinkowym wnętrzu.
Szukając kawiarenki przy ul. Piwnej, nie zapomnijcie zrobić sobie pamiątkowego selfie w Bramie Zakochanych, znajdującej się blisko głównego wejścia do Bazyliki Mariackiej. Innym świetnym miejscem na pierwszy (i każdy kolejny) pocałunek będzie Zaułek Zachariasza Zappo, zwany Zaułkiem Pocałunków, który znajdziecie między Straganiarską a Świętojańską. Gdzie dokładnie? – to odkryjcie sami! W końcu nagroda jest tego warta!
Architektura rozpościerająca się wzdłuż Motławy daje możliwość podziwiania Śródmieścia z kilku różnych perspektyw: z brzegu (przepiękny widok zwłaszcza wieczorem), z wody – ze Statku Pirackiego, katamaranu czy kajaku (które można wynająć) czy z powietrza – z koła widokowego (widok niezapomniany, jednak to opcja dla osób bez lęku wysokości). Zwłaszcza ta ostatnia możliwość pozwala odkryć nieoczywistą stronę miasta. Słyszeliśmy, że potrafi zachwycić!
Gdańskie Śródmieście jest świetnym miejscem nie tylko do spaceru, ale też do zatrzymania się tutaj na dłużej: mamy tu istny wysyp restauracji, hoteli, obiektów kultury czy lokalnych sklepików. Jeżeli asortyment nie spełnia Waszych oczekiwań – więcej znajdziecie w dwóch galeriach handlowych nieopodal Starówki: Forum i Madison. Stamtąd rzut beretem do przystanków autobusowych, tramwajowych lub SKM, którymi możecie się udać na dalszą eksplorację miasta.
Gdańsk Stocznia – romans w oparach postindustrializmu
Ulica Elektryków oraz 100cznia w ciągu kilku ostatnich lat obrosły w Gdańsku legendą. Możecie tu spędzić rozrywkową noc: znajdziecie tu coś do picia, do jedzenia czy siedzenia – a wszystko przykryte duchem dawnej stoczni. To modne miejsce dorównujące wielu europejskim ośrodkom rozrywki, w których możecie posłuchać muzyki wykonywanej na żywo czy tanecznych propozycji DJów. Tu także zrobicie efektowne zdjęcie – to otoczenie jest nie do podrobienia!
W ciągu dnia teren Stoczni za Europejskim Centrum Solidarności i Budynek Dyrekcji Stoczni Cesarskiej jest świetnym, nieoczywistym miejscem na spacer. Tu morze spotyka się z ziemią a widok na dokujące statki jest niezapomniany.
Wrzeszcz – zakupy, jedzenie i zdjęcia
To jedna z najbardziej obleganych i docenianych dzielnic wśród mieszkańców Gdańska. Czemu? Tu mogą zrobić zakupy w jednej z najpopularniejszych galerii handlowych miasta – Galerii Bałtyckiej, poszerzyć kulinarne horyzonty w popularnym Food Hallu znajdującym się na drugim piętrze Galerii Metropolii (po skosie od Galerii Bałtyckiej) czy wypić kawę w jednej z klimatycznych kawiarenek przy ul. Wajdeloty.
Fani urbanistycznych spacerów mogą podążyć szlakiem ulic nazwanych na cześć mickiewiczowskich bohaterów: Aldony, Grażyny czy Konrada Wallenroda. Brukowane ulice świetnie fotografują się w popołudniowym świetle a jeżeli szukacie cienia, usiądźcie na jednej z ławek przy Pestalozziego.
Oliwa – najbliżej gdańskiej natury
Oliwa wyróżnia się na tle pozostałych dzielnic Gdańska z dwóch względów: artefaktów historii (to jedna z najstarszych dzielnic miasta) oraz natury. To miejsce jednej z najsłynniejszych bitew Potopu Szwedzkiego w 1627 roku (nazywane potocznie „bitwą pod Oliwą”) oraz podpisanego później Pokoju w Oliwie. Za naturalną perłę dzielnicy bezsprzecznie można uznać Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Początki parku sięgają XII wieku i kryją w sobie wiele malowniczych zakątków (idealnych do pamiątkowego zdjęcia).
Oliwa to także leśne szlaki, które pomogą się wyciszyć i złapać chwilę oddechu w gwarze wielkiego miasta. To także idealne miejsce dla nieco bardziej aktywnych form ruchu: nordic walkingu (teren wymagający z powodu licznych wzniesień) czy jazdy na rowerze. Przechadzając się wśród drzew, warto podjąć wyzwanie i wspiąć się na punkt widokowy powszechnie zwany Pachłokiem. Widok na panoramę Gdańska (z którego widać dużo więcej niż z punktów widokowych w Śródmieściu) na długo zapadnie Wam w pamięci.
Zaspa – spacer w cieniu Wielkich Murali
To dzielnica o której przyjeżdżający turyści nie myślą jako wakacyjnej destynacji. Ten fakt nie jest zaskakujący – spory dystans dzieli nas zarówno do rozrywkowego Centrum, jak i morza a wokół – wydaje się – tylko bloki.
Blokowisko na Zaspie zyskuje na wyjątkowości, gdy weźmiemy pod uwagę choćby fakt, że plac teraz obrośnięty trawą, jeszcze do lat 70. był płytą lotniska! To także świadek ważnego wydarzenia w historii Gdańska – to tu m.in. przybył papież Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do naszego kraju w 1987 roku. Tu także w latach 70. i 80. XX wieku mieszkał Lech Wałęsa. A to dopiero początek serii intrygujących faktów o tej wydawałoby się bezbarwnej dzielnicy.
Czy na pewno takiej bezbarwnej? Ściany zaspiańskiego blokowiska przy ul. Pilotów ozdabiają murale, które kryją w sobie wiele tajemnic. Jedne są abstrakcyjne, inne w stylu art deco – każdy z nich przyciąga wzrok. Na darmowy spacer w cieniu murali na Zaspie można się umówić z miejskim przewodnikiem. Jeżeli chcemy samodzielnie obejrzeć je wszystkie, poświęćmy na to całe popołudnie – jest ich aż 62.
Brzeźno – plażą w głąb Trójmiasta
Idąc wzdłuż ul. Jana Pawła II – jednej z głównych ulic Zaspy, dojdziecie do deptaka w Brzeźnie, który zaprowadzi Was nad chyba najbardziej oczywisty i pożądany punkt Gdańska – morze. Tam możecie się poddać wakacyjnemu relaksowi z szumem Bałtyku w tle lub wybrać się na spacer po piaszczystej plaży w kierunku Sopotu.
Molo w Brzeźnie może nie jest tak okazałe jak jego sopocki sąsiad, jednak naszym zdaniem widok na morze jest równie wspaniały a bezpłatne wejście jeszcze bardziej zachęca do odwiedzin tego miejsca. Dodatkowym atutem jest rozciągający się od Zaspy przez Przymorze aż do Żabianki Park Reagana. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki licznym szlakom edukacyjnym, dowiecie się wielu ciekawostek o lokalnej naturze. Jeżeli zmęczą Was tłumy plażowiczów, możecie wyciągnąć się wygodnie na jednej z ławek ustawionych gęsto wzdłuż ścieżek czy przy malowniczych stawach z bujną roślinnością i wodnymi żyjątkami.
Park Reagana, jak i całe miasto – umożliwiają spędzenie czasu na wiele sposobów. Mamy nadzieję, że tym przewodnikiem zainspirujemy Was do poszukiwań romantycznego ducha Gdańska.
Chcecie być bliżej Gdańska? Zobaczcie relacje na Instagramie z romantycznego wypadu do Gdańska Diany i Dawida - bloggerów podróżniczych z kanału Hoopdoprzodu!
Realizacja: WildWave.media