• 15.9 ºC  / 60.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Tradycyjnie, co roku 27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki. Święto zostało ustanowione przez UNWTO (United Nations World Tourism Organization) już w roku 1979.
A
A
Data modyfikacji: 27 września 2018 r.

W związku z dynamicznym wzrostem ruchu turystycznego, m.in. dzięki coraz lepszym i tańszym połączeniom lotniczym, kolejowym i drogowym, świat stał się znacznie „mniejszy”, niż jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej. To spowodowało, że rosnące znacznie turystyki zasługiwało wreszcie na wyróżnienie i stąd pomysł stworzenia Światowego Dnia Turystyki.

Wystarczy wspomnieć, że w roku 2017 z podróży lotniczych skorzystały prawie 4 mld pasażerów! To ogromna liczba - nie do pomyślenia jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Celem ŚDT jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej. Jednocześnie, święto ma pokazać jak branża wpływa na kontakty międzyludzkie, wzrost wiedzy i świadomości odnośnie innych państw i kultur. Dodatkowo, nie bez znaczenia jest ogromna rola jaką branża odgrywa w gospodarce wielu krajów.

Z okazji Światowego Dnia Turystyki życzymy partnerom Gdańskiej Organizacji Turystycznej i Gdansk Convention Bureau, wszystkiego najlepszego, samych sukcesów i oczywiście jak największej liczby zadowolonych turystów!