• 11.0 ºC  / 51.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Światowy Dzień Turystyki - 27 września 2016!
Od kiedy dzień 27 września ustanowiono Światowym Dniem Turystyki sporo się zmieniło. Miało to miejsce w 1979 roku, a branża przeżyła przez te wszystkie lata niesamowity rozwój i zaczęła wprowadzać nowoczesne technologie. Świat stał się jeszcze bardziej otwarty, choć wciąż nie jest wolny od zagrożeń.
A
A
data publikacji: 27 września 2016 r.

World Tourism Day!
-World Tourism Day!
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Czym jest Dzień Turystyki?

Po raz pierwszy Dzień Turystyki obchodzono w roku 1980. Jego nieco przydługie hasło brzmiało imponująco: „Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. Wystarczy porównać je z hasłami aktualnymi, żeby dostrzec różnicę w podejściu do turystyki: „Turystyka – świętując różnorodność” (2009) czy „Turystyka – łączenie kultur” (2011).

Warto dodać, że od roku 1997, główne obchody Dnia organizowane są w różnych państwach.
Skąd pomysł na takie święto? Otóż główny cel jaki przyświecał pomysłodawcom to nic innego jak podniesienie świadomości w temacie turystyki. Ukazanie turystyki jako siły, będącej często krytycznym składnikiem gospodarki wielu krajów.

Kiedyś...

W czasach pioniera turystyki - Thomasa Cooka (założyciela pierwszego biura turystycznego) podróżowanie było długie, męczące i zastrzeżone dla nielicznych – tych z ogromną ilością czasu i zasobnym portfelem. Choć wciąż nie jest to tanie hobby, to jednak podróżowanie stało się dostępne praktycznie dla każdego. Internet pozwala samemu zaplanować wycieczkę lub kupić ją w biurze po sprawdzeniu wielu ofert. Wszystko to bez wstawania z krzesła. Z kolei jeden z najważniejszych wynalazków w służbie turystyki – silnik odrzutowy, pozwala nam dotrzeć do najdalszego nawet zakątka globu w ciągu doby.

... i dziś.

Mimo tego rozwoju branża dalej nie jest wolna od problemów i zagrożeń. Na pierwsze miejsce wysunął się terroryzm, który skutecznie zniechęca podróżników, nawet do odwiedzenia Zachodniej Europy. Na tym tle Polska i Gdańsk stają się coraz bardziej atrakcyjne. Jesteśmy uważani za kraj bezpieczny, z dobrą infrastrukturą i ciekawą siatką połączeń lotniczych, a przy tym niedrogi. Nic więc dziwnego, że w Gdańsku odnotowaliśmy rekordowy „wysoki sezon” – liczba turystów wzrosła w stosunku do roku 2015 aż o 15%! Niewątpliwą siłą Gdańska jest fakt, że kto raz go widział, chętnie do niego wróci, a poczta pantoflowa (od zawsze najskuteczniejszy marketing) buduje bardzo pozytywną opinię wśród turystów, niezależnie od kraju ich pochodzenia. Wszystko wskazuje, że ten trend się utrzyma czego sobie i wszystkim szczerze życzymy!