• 17.7 ºC  / 63.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Święto Miasta - Gdańsk świętuje cały weekend!
Od piątku do niedzieli, 24-26 maja, w różnych częściach Gdańska odbywać się będą rozmaite imprezy z okazji Święta Miasta. Lista wydarzeń jest na tyle długa i urozmaicona, że każdy mieszkaniec czy turysta będzie mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Na większość wydarzeń wstęp wolny!
A
A
Data modyfikacji: 27 maja 2019 r.
 
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

Już po raz 15. gdańszczanie i gdańszczanki będą wspólnie bawić się i spędzać czas na Święcie Miasta. W tym roku będzie jeszcze bardziej hucznie i ciekawie niż zawyczaj, czeka nas bowiem cały weekend atrakcji przygotowanych specjalnie na tą okazję w aż kilku lokalizacjach Gdańska. Impreza zawita tradycyjnie do Śródmieścia, ale także do Wrzeszcza i na Aniołki, na Orunię i do Letnicy, a nawet na Wyspę Sobieszewską.

Mieszkańcy kilku pokoleń będą mogli integrować się podczas wielu różnorodnych wydarzeń, takich jak koncerty, spektakle, gry plenerowe czy zabawy i animacje dla całych rodzin. W Parku Oruńskim organizowany będzie festyn z wieloma atrakcjami, wśród których znajdą się m.in. karuzele i dmuchane zamki, gry i konkursy z nagrodami, warsztaty i zabawy. Tu zrobimy sobie także pamiątkowe zdjęcie w klimacie retro. Wisienką na torcie będzie występ kabaretowy aktora Cezarego Pazury.

W radosne obchody z okazji 562. rocznicy nadania miastu czwartego przywileju przez króla Kazimierza Jagiellończyka włączyło się Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia - oddział nr 2 w Nowym Porcie zaprasza na spacery kulturalne i na warsztaty animacji poklatkowej, natomiast „jedynka” na Dolnym Mieście oferuje wystawę „Fotografowałem króla” cenionego fotografa Michała Szlagi, który w tym roku obchodzi dwudziestolecie swojej twórczości.

Na spacery zaprasza także Instytut Kultury Miejskiej, który zachęca do wspólnego zwiedzania Gdańska szlakami kobiet, i poznawania jego historii w języku rosyjskim. Po Starym i Głównym Mieście w ramach historycznego projektu Metropolitanka, przedstawiającego historię prekursorek - (nie)zwykłych kobiet, znanych i nieznanych bohaterek, oprowadzać będą przewodnicy.

Spacery nie będą jedyną atrakcją na świeżym powietrzu, organizowaną z okazji Święta Miasta. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza do udziału w znanej i lubianej terenowej grze miejskiej Książka GO!, polegającej na szukaniu książek ukrytych w przestrzeni miejskiej. Do odnalezienia, w Śródmieściu i na terenach postoczniowych, będzie łącznie 40 pozycji, m.in. o tematyce podróżniczej. Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy mieć urządzenie mobilne z dostępem do internetu - wskazówki dotyczące lokalizacji ukrytych nagród pojawiać się będą w mediach społecznościowych biblioteki - na Facebooku i Instagramie.

Grę terenową przygotowało również Muzeum Gdańska. „Mój Dom. Moja Twierdza” przybliży uczestnikom historią powojennych mieszkańców Wisłoujścia i Westerplatte. Gracze dowiedzą się m.in., gdzie mieszkali dawniej gdańszczanki i gdańszczanie, gdzie znajdował się „Nowy Hel”, poznają zabawy dzieci w Wisłoujściu w latach 60. oraz dowiedzą się, gdzie była najlepsza plaża w Gdańsku. O życiu bohaterów wystawy i gry terenowej opowiedzą zdjęcia oraz archiwalne dokumenty z lat 1945-1976.

„A może nad morze?” - pod takim hasłem schronisko Promyk dla bezdomnych zwierząt zaprasza w sobotę na spacer ze swoimi podopiecznymi po Wyspie Sobieszewskiej. - Ruszamy około godziny 11:00 z wejścia nr 11 od ulicy Lazurowej, a kończymy przy wejściu 17 na mini pikniku w namiocie Schroniska. Poznacie schroniskowe psy, odetchniecie świeżym powietrzem i aktywnie spędzicie weekend - zachęcają organizatorzy.

Co poza tym? W parku Bema odbędzie się Parkowisko, które rozpoczyna się rodzinnym śniadaniem na trawie. O godz. 12 odbędzie się Gra ParkWalk, czyli gra, w której udział mogą brać całe rodziny, sąsiedzi i osoby w różnym wieku.

A w Wozowni Artyleryjskiej na terenie Hevelianum odbędzie się koncert muzyki polskiej i żydowskiej z udziałem kwartetu wokalnego Cappelli Gedanensis oraz znanych instrumentalistów: Konstantego Wileńskiego - pianisty i kompozytora muzyki fortepianowej - oraz Anatolya Kogana - światowej sławy flecisty z Izraela.

Świętować będziemy również w Forum Gdańsk, i to podwójnie - centrum zaprasza gdańszczan do wspólnego świętowania pierwszych 365 dni razem. Z tej okazji odbędzie się trzydniowy Festiwal Forum pod hasłem „Przyłóż się do sztuki”. Będą koncerty, spektakle, giga street art, będzie można zdobyć plakaty Ryszarda Kai oraz ekologiczne torby uszyte z banerów. Czekają nas spektakle teatralne na czterech scenach i koncerty - gwiazdami wieczoru będą Reni Jusis i The Dumplings.

Jak co roku w okresie majowym warto także wybrać się na Stadion Energa Gdańsk na rodzinny festyn, który tym razem odbędzie się pod hasłem „Wygram dla Ciebie Mamo!”. W programie gry i zabawy, warsztaty i animacje, porady żywieniowe, pomiary medyczne, food trucki i stoiska ze zdrową żywnością. Jedną z głównych atrakcji będzie turniej piłkarski U-12 dla dzieci na murawie Stadionu Energa Gdańsk. W turnieju weźmie udział osiem drużyn - trzy najlepsze otrzymają puchary.

PROGRAM: Święto Miasta Gdańska

oprac. www.gdansk.pl