• 13.6 ºC  / 56.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Święto Wolności i Solidarności
Gdańsk przygotowuje się do obchodów okrągłej, 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Od 1 do 11 czerwca w mieście trwało będzie prawdziwe, patriotyczne– Święto Wolności i Solidarności.
A
A
Data modyfikacji: 03 czerwca 2019 r.
święto wolności i solidarności Gdańsk
 
 

Trzydzieści lat temu, 4 czerwca, odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne. Chcemy świętować ten czas – być razem. Przed nami m.in. wspólne świąteczne śniadanie, debaty, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, będziemy czytać bajki i poezję. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, ale też aktywiści organizacji pozarządowych.

Spotkają się również samorządowcy z całego kraju, aby debatować nad wyzwaniami, które w najbliższych latach staną przed małymi ojczyznami, a 4 czerwca, w samo południe, na placach polskich miast wspólnie zaśpiewamy hymn państwowy, bo przecież „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”!

W programie obchodów znalazły się warsztaty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, wspólne czytanie bajek i poezji, i oczywiście koncerty. To właśnie koncerty będą rdzeniem bogatego programu artystycznego.

5 scen, 12 koncertów i ponad 150 muzyków - tak okazale będzie prezentowała się część muzyczna obchodów Święta Wolności i Solidarności. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie Koncert Główny: 30 lat wolności, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych 4 czerwca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

1 czerwca
Pierwsze z muzycznych wydarzeń - Koncert na Dzień Dziecka - poprowadzi Karim Martusewicz, basista Voo Voo i założyciel zespołu Karimski Club. Na scenie zlokalizowanej w Strefie Społecznej tuż przy Sali BHP, miejscu podpisania porozumień sierpniowych, towarzyszyć mu będą m.in. Wojciech Waglewski i zespół Voo Voo oraz Tomasz Organek.

Wojciech Waglewski wystąpi również podczas wieczornego plenerowego Koncertu Wolności na Placu Zebrań Ludowych, którego będzie gospodarzem. Oprócz niego, na scenie pojawi się także Wojtek Mazolewski Quintet, grupa Voo Voo z zespołem perkusyjnym Ritmo Bloco, który tworzy 33. perkusistów, Tomasz Organek z zespołem, Lech Janerka, John Porter i siostry Przybysz, Paulina i Natalia.

3 czerwca
Dwa dni później, 3 czerwca, w ogrodzie zimowym ECS odbędzie się Symfonia Szacunku - koncert pamięci prezydenta Pawła Adamowicza. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni: Zbigniew Hołdys, Gaba Kulka, Tomek Lipiński, Maria Peszek i Natalia Przybysz. Towarzyszyć im będzie zespół instrumentalistów gdańskiej młodej sceny muzycznej, w składzie: Piotr Chęcki, Tomasz Ziętek, Michał Zienkowski, Szymon Burnos, Olo Walicki i Jacek Prościński. Muzycy wspólnie dokonają nowej, autorskiej interpretacji piosenek, które częściowo weszły już do kanonu polskiej muzyki alternatywnej.

4 czerwca
4 czerwca spotkamy się na Placu Zebrań Ludowych podczas Koncertu Głównego: 30 lat wolności, stanowiącego kulminacyjny punkt muzycznych wydarzeń. Będzie to widowisko muzyczno-multimedialne, wykorzystujące materiały archiwalne ilustrujące polską drogę do wolności. Koncert został podzielony na trzy części: „było”, „jest” i „będzie”.

Zagrają artyści starszego, średniego i najmłodszego pokolenia, m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski, Michał Szpak.

Pozostałe koncerty
Koncerty odbywać się będą również na dwóch scenach miejskich - przy fontannie ECS, m.in. Remont Pomp (1.06), Tomasz Chyła Quintet (2.06) czy Patryk Zakrocki oraz przy skwerze Świętopełka, m.in. drewnofromlas (1.06) oraz Chłopcy kontra Basia (3.06).

Zarejestruj się lub dodaj pakiet na koncerty do Gdańskiej Karty Mieszkańca

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Namawiamy jednak, aby mimo to dokonać bezpłatnej rejestracji. Dzięki temu na koncerty 1 i 4 czerwca wejdziemy sprawniej i zajmiemy lepsze miejsca. Jeśli posiadasz Kartę Mieszkańca, dodaj do swojej Karty Pakiet Wolności i Solidarności. Dzięki dodaniu do swojego konta Pakietu Wolności i Solidarności wejdziesz dedykowaną bramą na koncerty, bez konieczności odbierania dodatkowych kart.

 

Szczegółowy program Święta jest dostępny jest na stronie www.2019gdansk.pl