• 8.9 ºC  / 47.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Świętuj Międzynarodowy Dzień Czekolady z gdańskimi słodyczami!
Uwielbiana na całym świecie czekolada, doczekała się swojego święta. To właśnie 12 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Czekolady. Jak celebrować to słodkie święto? Najlepiej rozkoszując się gdańskimi słodyczami. To doskonała okazja, aby skosztować czekolad od Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
A
A
data publikacji: 12 kwietnia 2017 r.

Czekolady z serii
-Czekolady z serii
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Skąd się wzięła czekolada?

Już Majowie doceniali nasiona kakaowca, wykorzystując je do produkcji napoju dla najbogatszych. Również Aztekowie wykorzystywali kakaowiec do przygotowania zimnego napoju. Pojawienie się kakaowca w Europie zawdzięczamy Krzysztofowi Kolumbowi. Początkowo Europejczycy nie wiedzieli jak wykorzystać tę roślinę. Popularnością zaczęła się cieszyć dopiero w XVII wieku, kiedy roztarte ziarna zaczęto zalewać gorącą wodą z dodatkiem cukru. Na początku XIX w. Casparus van Houten Senior opatentował metodę proszkowania nasion kakaowca, a jego syn wynalazł proces alkalizowania czekolady zwany „dutchingiem”. Francis Fry z połączonego kakao, cukru i rozpuszczonego tłuszczu kakaowego wylanego do formy uzyskał pierwszą tabliczkę czekolady. Konszowanie (czyli mieszanie) czekolady zostało z kolei wynalezione przez Rudolpha Lindtowa.

Czekolada dobra na wszystko…

Czekolada to nie tylko puste kalorie, z jej spożywania wynika wiele korzyści. Dostarcza organizmowi składniki odżywcze (witaminy A, B1, B2, B3, E i PP). Zawiera dużo żelaza, wapnia i cynku. Jej spożywanie pomaga opóźnić procesy starzenia i podnosi odporność organizmu, za co odpowiedzialne są flawonoidy. Dostarcza energii, gdyż zawiera kofeinę, pomaga też poprawić koncentrację. Dzięki niej poprawia się samopoczucie, gdyż czekolada powoduje wzrost poziomu endorfin. Zawarta w niej seratonina pozwala się nam zrelaksować, co za tym idzie przeciwdziała depresji.

Czekolady z serii
-Czekolady z serii
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Skosztuj gdańskiej czekolady od Gdańskiej Organizacji Turystycznej

Również tradycje Gdańska mają smak czekolady. Tutaj od lat produkuje się tą słodką przekąskę, np. dzięki Zakładowi Przemysłu Cukierniczego Bałtyk, którego początki sięgają lat dwudziestych XX w. Gdańska Organizacja Turystyczna stworzyła linię gdańskich słodyczy wyprodukowanych przez Bałtyk według tradycyjnej receptury, wśród której znajdują się aż cztery czekolady:

  • Czekolady z linii „Słodki Gdańsk” w dwóch smakach:  marcepanowy oraz whisky&coffee
  • Czekolady z serii „Smak Tradycji”: czekolada gorzka i mleczna, każda w dwóch grafikach przedstawiających Gdańsk z początku ubiegłego wieku.

O „gdańskości” słodyczy mówią również opakowania. Grafikę do nich stworzyła gdańska malarka –Magdalena Beneda. W serii „Słodki Gdańsk” artystka malowała obrazy związane z miastem, natomiast w serii „Smak Tradycji” wykorzystała starodawne pocztówki i nadała im graficzne aranżacje.

Gdańskie słodycze to nie tylko czekolada. Dowiedz się więcej tutaj.

Gdzie kupić gdańskie słodycze?

Wszystkie słodycze można kupić  w punktach Informacji Turystycznej w Gdańsku:

  • Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej, ul. Długi Targ 28/29 Gdańsk
  • Informacja Turystyczna i Lotniskowa w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie, ul. Słowackiego 200
  • Punkt Informacji Turystycznej,  ul. Podwale Grodzkie 8

Zapraszamy także do zamawiania produktów poprzez zamówienia wysyłane na adres mailowy got@visitgdansk.com oraz przez sklep internetowy sklep.visitgdansk.com

Życzymy udanego świętowania z gdańską czekoladą!