• 19.0 ºC  / 66.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Świętuj obchody 90. rocznicy włączenia Oliwy do Gdańska!
Oliwa, jedna z najstarszych i najpiękniejszych części Gdańska, równo 90 lat temu stała się jego dzielnicą. Do dziś jest odwiedzana przez liczne rzesze turystów. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego?
A
A
data publikacji: 10 czerwca 2016 r.

WYJĄTKOWA LOKALIZACJA

Niewątpliwym atutem Oliwy jest jej wyjątkowe położenie. Otoczona od zachodu wzgórzami morenowymi porośniętymi Lasami Oliwskimi, tworzącymi Trójmiejski Park Krajobrazowy, sprawia wrażenie odrębnego miasteczka w sercu gdańskiej metropolii. Jeśli dodamy do tego urokliwy Park Oliwski, pełniący funkcję rekreacyjno-ozdobną, Oliwa jawi się nam jako najbardziej „zielona” dzielnica Gdańska.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

W sąsiedztwie Parku Oliwskiego znajduje się największa atrakcja dzielnicy – Katedra Oliwska. Ta najdłuższa świątynia w Polsce znana jest przede wszystkim za sprawą koncertów muzyki organowej. Oliwskie organy zachwycają nie tylko dźwiękiem. Ogromne wrażenie robi także piękny prospekt z wieloma ruchomymi elementami. Obok katedry znajduje się Pałac Opatów, pamiętający wizyty m.in. króla Zygmunta III Wazy czy królowej Marii Ludwiki. Obecnie budynek pełni funkcję muzealną – jest Oddziałem Etnograficznego Muzeum Narodowego. Innym charakterystycznym dla Oliwy miejscem jest Wzgórze Pachołek, które wznosi się na poziom 100 m n.p.m. Ze szczytu wieży widokowej rozciąga się wspaniały widok na Lasy Oliwskie oraz Zatokę Gdańską. Warto odwiedzić również Stary Rynek Oliwski oraz ulicę Polanki, gdzie można podziwiać zabytkowe kamienice oraz rezydencje i wille bogatych gdańszczan. Dla miłośników hydrotechniki obowiązkowym punktem wycieczki powinna być zabytkowa Kuźnia Wodna, z kolei rodzinny wypad do Oliwy nie obejdzie się bez wizyty w gdańskim ZOO.

ZWIEDZAJ I BAW SIĘ!

Z okazji zbliżających się obchodów 90. rocznicy włączenia Oliwy do Gdańska, Gdańska Organizacja Turystyczna przygotowała grę miejską pod hasłem „Oliwa – niezwykła dzielnica”. Za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej gdansk4play wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w queście. Co to takiego? To nieoznakowany szlak turystyczny, którym można przejść posiłkując się wskazówkami ukrytymi w wierszowanym tekście. Aby nie było zbyt łatwo, od czasu do czasu należy odpowiedzieć na pytania, by otrzymać informację nt. kolejnych części trasy. W ten sposób gromadzone są punkty, które na koniec decydują o miejscu w wirtualnym rankingu. Oliwski quest swój początek znajdzie w Parku Oliwskim i wiódł będzie… No właśnie, to tajemnica! Możemy tylko zdradzić, że jego pokonanie zajmie maksymalnie 60 minut. Piękne krajobrazy i dobra zabawa gwarantowane. Zachęcamy do udziału!