• 16.7 ºC  / 62.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Świętuj rocznicę odzyskania niepodległości!
W najbliższych dniach będziemy świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. To dobry czas by być razem, spotkać się i wziąć udział w wielu wydarzeniach, których w Gdańsku jak zwykle nie zabraknie.
A
A
Data modyfikacji: 00 0000 r.
gdansk.pl

Linia 101 – niepodległościowy tramwaj

Ze Strzyży wyruszy specjalna linia tramwajowa 101, która będzie kursowała w dniach od 10 do 11 listopada. W niepodległościowy tramwaj będzie można wsiąść na jednym z przystanków na trasie między Strzyżą a Węzłem Groddecka.

Flaga nad Gdańskiem

Punktualnie w południe 10 listopada podniesiona na maszt zostanie flaga na terenie Hevelianum. Po raz pierwszy, na 42 metrowym maszcie, flaga zawisła w 100 rocznicę. Wspólnie z zebranymi gośćmi hymn Polski odśpiewa Capella Gedanensis. W Wozowni Artyleryjskiej odbędzie się też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz pokaz polskich mundurów w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych FORT i wernisaż wystawy „Polskie aparaty fotograficzne”.

Tego samego dnia po południu w całym gdańsku zawisną flagi Polski. W barwach narodowych podświetlone zostaną pomniki Anny Walentynowicz i Poległych Stoczniowców. Tak jak przez cały rok w biało-czerwonej iluminacji będą pomniki Tym co za polskość Gdańska i pomnik Piłsudskiego. Nie tylko monumenty zyskają odświętną iluminację, również wiadukt na ulicy Kościuszki, Żółty Most, i wiadukt na ulicy Uczniowskiej będą w dniach od 10 do 13 listopada w barwach flagi polskiej. Tradycyjnie też podświetlony zostanie Dwór Artusa.

Parada Niepodległości

11 listopada tradycyjnie już ulicami Gdańska przejdzie siedemnasta Parada Niepodległości. Jest to wydarzenie o niepowtarzalnym charakterze, niezwykle tłumnie odwiedzane przez gdańszczan i licznych gości. W barwnym korowodzie jadą zabytkowe pojazdy, są oddziały konne oraz mnóstwo osób w strojach historycznych, a całe miasto przystrojone jest w biało-czerwone barwy. O godzinie 9:30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny - Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską - do pomnika Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym - na Targ Węglowy – Długą – na Długi Targ.

Na Długim Targu około godziny 11:15 nastąpi wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego i pieśni patriotycznych, a około 11.30 będzie można posłuchać koncertu carillonowego w wykonaniu Moniki Kazimierczak z Muzeum Gdańska.

Każdy, kto chciałby przyjechać zabytkowym pojazdem musi wcześniej dokonać zgłoszenia pod adresem sum.gdansk@gmail.com

Święto Niepodległości na sportowych parkietach

Kibice gdańskich drużyn sportowych świętować będą podczas meczów rozgrywanych przez ich drużyny. W niedzielę 10.11 o godz. 17:30 na Stadionie Energa Gdańsk Lechia Gdańsk zmierzy się z Pogonią Szczecin w kolejnym spotkaniu ligowym. Przed meczem będziemy bili rekord Polski w śpiewaniu hymnu, który obecnie wynosi 3276 osób. Bicie rekordu odbędzie się bezpośrednio przed meczem, gdy gracze obu drużyn będą już na boisku. Nad całością będzie czuwała komisja sędziowska. 

Fani siatkarskich zmagań będą mogli wesprzeć Trefla Gdańsk w potyczce z Asseco Resovią Rzeszów. Ten pojedynek to także starcie dwóch polskich trenerów, którzy w przeszłości - jako zawodnicy - razem reprezentowali biało-czerwone barwy - Michała Winiarskiego i Piotra Gruszki. Spotkanie odbędzie się 13.11 o godz. 20:30 w hali Ergo Arena. 

Patriotyczny weekend

Dla wielbicieli dobrej kuchni restauratorzy gdańscy przygotują specjalne menu patriotyczne. Restauracje, które przystąpią do udziału w tej kulinarnej przygodzie, w sobotę i niedzielę oznaczą swoje lokale, wieszając w witrynach biało-czerwone flagietki i kotyliony. Lista restauracji biorących udział w wydarzeniu jest TUTAJ.

Rozkwitały pąki białych róż...

A wiosną w parku Reagana zakwitną wiśnie, które w poniedziałek 11 listopada, o godz. 14.00 wspólnie z gdańszczankami i gdańszczanami zasadzi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. 101 drzew wiśniowych upamiętni 101 rocznicę odzyskania niepodległości.