
Zastanawialiście się kiedyś, czym przed wiekami raczyli się mieszkańcy Gdańska? Jakie potrawy były popularne i co najczęściej lądowało na stołach? Teraz można się o tym przekonać. Wystarczy kupić i przeczytać książkę „Smaki Gdańska”. To nie lada gratka dowiedzieć się co takiego jadali ludzie 170 lat temu. Jeśli ciekawi Was jaki to miało smak, to wystarczy, że przygotujemy interesujący nas posiłek według przepisu zawartego w książce.
A przepisów jest bez liku. Dania słodkie, pikantne, rybne, mięsne, wegetariańskie, a do tego cała gama napitków. Gdybyśmy chcieli codziennie przyrządzać inną potrawę lub napój to potrzebowalibyśmy ponad 3 miesięcy, jako że księga zawiera ponad 100 przepisów!
Trzeba przyznać, że niektóre dania mają dziwne, wręcz zagadkowe nazwy. Kto z nas wie czym są „biedni rycerze” albo „Portugalczyk”? Książka „Smaki Gdańska” to doskonała okazja, aby zgłębić tajniki sztuki kulinarnej sprzed blisko dwóch wieków.
Dodajmy, że książka jest ilustrowana wspaniałymi zdjęciami potraw. Zdjęciami, które można wręcz pomylić z obrazami najwybitniejszych malarzy. Tak oto w jednej publikacji kulinaria stają się prawdziwą sztuką.
Co więcej, książce towarzyszy projekt pod nazwą „Smaki Gdańska”. W ramach tej akcji niektóre restauracje z Gdańska umożliwiają skosztowanie wybranych posiłków. Jeśli więc nie macie czasu lub możliwości poeksperymentowania we własnej kuchni, to warto wybrać się do jednej z partnerskich restauracji, aby spróbować dań przygotowanych przez profesjonalnych kucharzy. Listę restauracji oraz dań jakie oferują, znajdziecie na naszej stronie, a dokładniej tutaj: https://visitgdansk.com/gastronomia/5923
Dobrym pomysłem jest także skorzystanie ze specjalnych pakietów dla jednej, dwóch lub czterech osób. Dzięki nim zaoszczędzimy nawet ponad 100 zł!
TUTAJ znajdziecie więcej informacji na ich temat.
Podsumowując - zapraszamy do czytania, oglądania, gotowania i smakowania każdego, kto ceni historię, sztukę i dobrą kuchnię.

O autorkach.
Aleksandra Kucharska – absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, muzealniczka pracująca w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, rekonstruktorka czasu oświecenia i okresu empire, a od niedawna także autorka książki „Smaki Gdańska”. W pracy zawodowej zajmuje się tematami związanymi z historią budownictwa okrętowego, jako pasjonatka zgłębia wiedzę dotyczącą życia codziennego w XVIII i XIX wieku, ze szczególnym zamiłowaniem do zagadnień dawnej kuchni. W ramach działań grupy rekonstrukcji historycznej Garnizon Gdańsk prowadzi warsztaty, prelekcje i spotkania edukacyjne przybliżające gdańską kuchnię, modę i rzemiosło sprzed 300 lat.
Katarzyna Fiszer - od 2015 roku pomaga branży spożywczej i wydawniczej, oferując sugestywne i apetyczne, stylizowane fotografie żywności do reklamy, kampanii w mediach społecznościowych, na strony internetowe lub do artykułów i książek o tematyce kulinarnej.
Współautorka książki „Smaki Gdańska” – albumu kulinarnego prezentującego historyczne, gdańskie przepisy, bogato ilustrowanego zdjęciami dań nawiązującymi do malarskich martwych natur. Zajmuje się również fotografią reklamową i produktową na potrzeby sklepów internetowych. Od 2016 roku uczy, prowadząc zajęcia z fotografii reklamowej w formie szkoleń i warsztatów grupowych i indywidualnych, a także kursów on-line.