• 19.8 ºC  / 67.7 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
To nie było stracone lato. Podsumowanie ruchu turystycznego
Gdańska Organizacja Turystyczna opracowała podsumowanie ruchu turystycznego w Gdańsku od początku czerwca do końca sierpnia 2020. Co ważne, raport ten zestawiono z danymi za ten sam okres zeszłego roku. Widać wyraźne zmiany, jednak mimo pandemii, lato tego roku nie należy spisywać na straty.
A
A
Data modyfikacji: 22 października 2020 r.

Ruch turystyczny w wakacje 2020

Jak wynika z badań, latem odwiedziło nas ponad 960 tys. gości. Zdecydowana większość z nich została w naszym mieście przynajmniej na 1 noc (turyści). Najwięcej osób decydowało się na przyjazd samochodem (ponad 65%) oraz pociągiem (17,7%). Podczas pobytu największym zainteresowaniem turystów cieszyły się hotele (ponad 30%) oraz wynajęte mieszkania.

Hitem tego lata okazało się niewątpliwie koło widokowe AmberSky, które odwiedziło ponad 21% gości. Niezmiennie, popularne były też Bazylika Mariacka, Żuraw i molo w Brzeźnie.

Łączna ocena zadowolenia z pobytu osiągnęła imponujące 8,9 w skali 10. punktowej.

„Bardzo cieszy nas fakt, że pomimo trudności latem odwiedziła nas taka ilość gości. Świetny efekt przyniosła też szeroko zakrojona kampania #CzasNaGdańsk, która zachęcała turystów z całej Polski do odwiedzenia Gdańska”, podsumowuje Łukasz Wysocki, prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

„Mimo trudnej sytuacji pandemicznej Gdańsk w okresie letnim był najczęściej odwiedzanym polskim miastem, co świadczy o jego wielkich walorach turystycznych związanych z dziedzictwem kulturowym i szeroką gamą możliwości spędzania czasu wolnego zarówno w atrakcjach, jak i na świeżym powietrzu. Nie należy zapomnieć, iż Gdańsk został uznany przez European Best Destination jednym z najbezpieczniejszych miast europejskich w dobie pandemii koronawirusa”, mówi Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska;

 

Lato 2020 a lato 2019

 

lato 2020a


POBIERZ GRAFIKĘ

Ruch turystyczny w Gdańsku latem 2020 roku (1.97 MB)

W tym  miejscu, warto pokusić się o porównania tego lata, z ubiegłorocznym. W końcu nie da się ukryć, że ze względu na pandemię, tegoroczne było mocno nietypowe.Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą było mocne zmniejszenie liczby turystów zagranicznych – aż o 78 %. Jednak zdecydowanie częściej niż w ubiegłych latach odwiedzali nas krajowi turyści (+28%), którzy w części uzupełnili braki spowodowane mniejszym ruchem międzynarodowym.

„Spadek liczby turystów zagranicznych jest duży, jednak najważniejsze, że ich miejsce starali się wypełnić rodzimi podróżnicy. To pozwoliło zmniejszyć straty branży, a Polakom poznać piękny Gdańsk”, dodaje Wysocki.

Jednocześnie, choć bardzo zmalała liczba gości z Wielkiej Brytanii, to wzrosła liczba turystów z Niemiec, co pozwoliło naszym zachodnim sąsiadom odzyskać 1. pozycję w zestawieniu.Warto też zwrócić uwagę na wyższe, niż rok temu, oceny zadowolenia z pobytu w naszym mieście.

grafika lato 20

POBIERZ GRAFIKĘ

Ruch turystyczny w Gdańsku lato 2019 vs lato 2020 (3.46 MB)