• 19.5 ºC  / 67.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Trwa 20. Jubileuszowy Festiwal Szekspirowski!
76 wydarzeń, 7 scen, ponad 300 artystów. W piątek 29 lipca rozpoczęło się jedno z największych wydarzeń w Roku Szekspira – 20. Jubileuszowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. W programie wydarzenia m.in.: z Wielkiej Brytanii, Włoch, Rosji, Izraela, Belgii, Rumunii, Australii, Iranu i Polski.
A
A
data publikacji: 01 sierpnia 2016 r.

Sen nocy letniej/Purcarete/Rosja
-Sen nocy letniej/Purcarete/Rosja
Fot. S.Levshin

Jedną z gwiazd tegorocznej edycji imprezy będzie teatr performatywny Forced Entertainment uważany za pioniera brytyjskiej awangardy - który zaprezentuje wszystkie dzieła Szekspira, w serii 4 przedstawień dziennie. Każda z 36 szekspirowskich sztuk zostanie opowiedziana na nowo, kameralnie i z humorem, współczesnym językiem, przy użyciu zwykłych przedmiotów codziennego użytku. Spektakle Forced Entertainment są prezentowane w języku angielskim, nie są tłumaczone na język polski.
Wszystkie inne zagraniczne spektakle głównego nurtu festiwalu są tłumaczone na język polski i angielski.

Najgłośniejszym tegorocznym reżyserem, jest włoski wizjoner teatru, Romeo Castellucci – widzowie będą mogli oglądać jego ostatnią produkcję „Juliusz Cezar. Fragmenty”. Spektakl jest reinterpretacją głośnej, wielokrotnie nagradzanej realizacji „Juliusza Cezara” Castellucciego po raz pierwszy wystawionej przez Socìetas Raffaello Sanzio w 1997 roku. To swoistego rodzaju refleksja nad sztuką retoryki, choć słów w tym spektaklu jest niewiele. Juliusza Cezara – symbol siły – gra starzec, Marka Antoniusza człowiek po laryngektomii, czyli zabiegu usunięcia krtani, a bohater „…wski”, który jest zawoalowaną aluzją do jednego z ojców założycieli teatru, wprowadza sobie w jamę nosową endoskopową kamerę wideo, pokazując widzom genezę powstawania dźwięku.

Po raz pierwszy w 20-letniej historii festiwalu zaprezentowany będzie spektakl z Iranu-"Hamlet", najnowsza produkcja Quantum Theatre Group z 2014 roku, który narodził się z przepisania projektu trwającego cztery lata. Ta tragedia, to nieustanne zderzenia elektronów i, jak w fizyce, rezultaty tych zderzeń są nieprzewidywalne. Jak mówi reżyser spektaklu Arash Dagdar: "Szekspir to dla mnie encyklopedia wiedzy o sprzecznościach tkwiących w ludzkiej naturze – mówi reżyser. Zaskakuje mnie i zachwyca, jest tajemniczy, dramatyczny... To mój współczesny irański dramatopisarz! Wystawianie Szekspira, to poddawanie siebie samego próbie, to pokazywanie tego, co wie się o życiu, ale również tego, co nam ciągle umyka."

W programie znajdują się także: spektakl z Izraela - „HamletMaszyna” Navy Zuckerman, założycielki Teatru Tmuna. W „HamletMaszynie” Müller wycina szekspirowskiego Hamleta z jego czasów i umieszcza w swoich własnych, we Wschodnich Niemczech. Ustami klasycznego Hamleta wyraża swoje emocje i opinie o społeczeństwie i czasach, w jakich żyje. Znalazłam się w obliczu dwóch różnych głosów - mówi reżyserka - szekspirowskiego „Hamleta” i müllerowskiego „Hamleta”. Zainspirowana Müllerem, udałam się na poszukiwanie własnego „Hamleta”, z mojego czasu i miejsca.

Festiwalowi, już po raz piąty towarzyszy nurt SzekspirOFF. W tym roku niezwykle bogaty w różnorodne wydarzenia i po raz pierwszy w formie konkursu. W programie m.in: małe formy teatru dramatycznego, teatr lalkowy, teatr tańca, happening, musical, koncert, stand-up, kabaret oraz filmy. Pojawią się również spektakle z pięciu polskich wyższych szkół teatralnych. Wydarzenia artystyczne będą odbywać się w siedmiu różnych lokalizacjach w całym Trójmieście.

Festiwla to również warsztaty teatralne oraz seminarium dla nauczycieli realizowane w ramach Letniej Akademii Szekspirowskiej oraz spotkania z festiwalowymi twórcami odbywające się bezpośrednio po spektaklach.

Szczegółowe informacje i aktualności dostępne są na: FestiwalSzekspirowski.pl.

Program, opis wydarzeń, miejsca i ceny biletów w poniższych plikach:

Opis spektakli i wydarzeń w Nurcie Głównym (380.27 KB)

Opis wydarzeń w nurcie SzekspirOFF 2016 (208.87 KB)