• 18.1 ºC  / 64.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Tysiące lampek rozświetlają Gdańsk!
A
A
data publikacji: 12 grudnia 2016 r.

Rozświetlona choinka na Długim Targu
-Rozświetlona choinka na Długim Targu
Fot. gdansk.pl

Grudzień to czas, kiedy wszystkie ulice miast rozświetlone są mnóstwem lampek – pozawieszane w każdym możliwym miejscu, na wystawach sklepowych, sprawiają że świąteczna atmosfera jest jeszcze bardziej wyczuwalna. Gdańskie iluminacje świetlne zapierają dech! Miasto przygotowało w tym roku coś specjalnego.

Na Długim Targu, w sąsiedztwie fontanny Neptuna, od początku grudnia świeci się prawie 25 metrowa i ważąca około 4 ton choinka, a także liczne iluminacje pozawieszane nad ulicą, które razem tworzą niesamowitą scenerię do spacerów przez zabytkowe centrum miasta.

Największy kalendarz adwentowy
-Największy kalendarz adwentowy
Fot. gdansk.pl

Jednak największą atrakcję w tym roku stanowią tysiące lampek jakie zainstalowane zostały w Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza. Pierwsze z nich rozbłysły na terenie Folwarku Saltzmana już 6 grudnia. Jest to fontanna oraz oświetlenie najbliższej okolicy. Wtedy też odsłonięto największy w Polsce kalendarz adwentowy, który każdego dnia uzupełniany jest nową porcją słodyczy. Przypomina on swoim kształtem ogromny prezent z rozświetloną kokardą na samym szczycie. Co ciekawe zapasy słodyczy w kalendarzu będą uzupełniane aż do Wigilii.

Jednak przed fanami świątecznych iluminacji największa atrakcja dopiero rozbłyśnie. W najbliższy weekend – 17 grudnia odpalonych zostanie aż 7,5 km lampek (czyli 50 tysięcy światełek!). Włączone zostaną punktualnie o godzinie 17:00. Co to będzie? Do świetlnej fontanny dołączą 12-metrowe kurtyny świetlne i inne iluminacje w kształcie kwiatów, choinek, napisów, a wszystko to pod jednym hasłem „Odpalamy święta”.

Oliwska szopka z piasku
-Oliwska szopka z piasku
Fot. gdansk.pl

Jeszcze jedna atrakcja zostanie odsłonięta przed mieszkańcami Gdańska i turystami odwiedzającymi miasto. Również 17 grudnia mięszy 15:00 a 17:00 przy Parku Oliwskim zaprezentowana zostanie ogromna szopka z piasku (ogromna, bo piasek użyty do jej budowy waży aż 90 ton!). Wydarzeniu towarzyszyć będzie również krótki koncert w wykonaniu chóru Empire Music School z Oliwy, a także mały poczęstunek.