• 1.1 ºC  / 34.0 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Vivat Gdańsk!
Zbliża się Święto Gdańska. Zabierz rodzinę i znajomych. Przynieś flagę Gdańska i wygraj w licznych konkursach oraz zabawach.
A
A
data publikacji: 18 maja 2017 r.

Święto Miasta
-Święto Miasta
Fot. gdansk.pl

Już po raz trzynasty Gdańsk obchodzić będzie swoje Święto, a czekać nas będzie sporo atrakcji i to aż przez cztery dni. Gdańsk pokaże się jako Miasto sportu, tradycji, muzyki i  aktywności obywatelskiej.

Rozpoczniemy mocnym, sportowym akcentem. W czwartek, 25.05 na Targu Węglowym odbędzie się akcja społeczna pod hasłem „Walcz Zwyciężaj Gdańsk”, promująca Miasto Gdańsk jako Gospodarza Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn Eurovolley Poland 2017. W przestrzeni miasta staną boiska do gry w siatkówkę. W  zabawach sportowych zmierzą się szkoły z woj. Pomorskiego, które będą walczyć o tytuł Szkoły Siatkarskiej Młodzieży. Od godz. 14 do 18-tej boisko będzie otwarte dla wszystkich tych którzy będą chcieli spróbować swoich sił w tej sportowej dziedzinie. Dzieci w ramach zajęć artystycznych będą mogły wymalować swoje transparenty a także zrobić sobie zdjęcia w siatkarskiej fotobudce.

Drugi dzień Święta Miasta rozpoczną wydarzenia pod szyldem motor-show. W piątek 26.05 od godziny 10.00 Targiem Węglowym zawładną niezwykłe samochody, które odwiedzą Gdańsk w ramach Euroally 2017. Przez trzy godziny będzie można podziwiać aż 75 sportowych samochodów od volvo po ferrari!

Zmiana warty nastąpi o godz. 16.00, kiedy to pojawią się auta biorące udział w 12. Rajdzie Gdańsk Castrol Inter Cars. Będzie to niezwykła okazja by przyjrzeć się z bliska prawdziwym rajdowym maszynom.

Tych, których zmęczą ryki silników zapraszamy w miejsce spokojne – na wystawę „Pod Królewską Koroną” Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (Ratusz Głównego Miasta) poświęconą  historii nadania wielkiego przywileju dla Gdańska. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się dlaczego właśnie pod koniec maja obchodzimy Święto Miasta. Ci, którzy przyjdą na wystawę z flagą wejdą za symboliczną złotówkę.

Święto Miasta
-Święto Miasta
Fot. gdansk.pl

Piątek wieczór zapowiada się muzycznie. Od godziny 19.00 na świątecznej scenie zgrają „Mitra”, „Milczenie Owiec” oraz Gdański Zespół  Golden Life, który w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia.

Sobotę 27 maja rozpoczniemy bardzo aktywnie  również na Targu Węglowym. O godz. 10.00  zaplanowano start sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree 2017-2019 , która wyruszy z Gdańska przez Baku aby dotrzeć za dwa lata do Stanów Zjednoczonych. Godzinę później na trasę wyruszą biegacze w ramach XII Rodzinnego Biegu Gdańszczan. Cała trasa liczyć będzie ok. 2500 m i prowadzić urokliwymi uliczkami Gdańska. Wszyscy uczestnicy biegu na mecie otrzymają pamiątkowe medale. Najliczniej reprezentowana szkoła uhonorowana zostanie nagrodą a trzy najliczniej reprezentowane dzielnice Gdańska otrzymają puchary oraz nagrody w postaci bonów na zrealizowanie dzielnicowych zajęć sportowych. Regulamin oraz aktualne informacje o Biegu znajdują się na stronie www.gokf.gda.pl

W tym dniu nie zabraknie również akcentów historycznych. Od 10.00 do 15.00  na Placu Kobzdeja będzie można odwiedzić XV-wieczne obozowisko rycerskie z namiotami wojów, kramami, warsztatami rzemiosła. Będzie można posłuchać muzyki dawnej i zobaczyć pokaz rzemiosła i walk.

O godz. 11.30 zapraszamy wszystkich na Targ Węglowy, gdzie stworzymy wspólnie wielką, żywą flagę Gdańska. Najbardziej aktywne osoby otrzymają podarunek w postaci flagi Gdańska na drzewcu.

Tradycyjnie o 12.00 ulicami przejdzie Wielka Historyczna Parada, która  upamiętni nadanie Gdańskowi w 1457r. licznych przywilejów przez polskiego Króla Kazimierza Jagiellończyka.

W tym samym czasie, bo od godz. 12.00 do 14.00  już po raz dziewiąty miłośnicy Gdańska będą  mieli okazję sprawdzić poziom swojej wiedzy w Olimpiadzie wiedzy o Gdańsku. Łączna pula nagród w Wielkim Finale Olimpiady to 18 000 zł. Zapraszamy do Zabytkowego Dworu Bractwa św. Jerzego by kibicować finalistom. Od godz. 12.30 do 17.00 zapraszamy na Piknik Kulturalny do przyszłego Domu Chodowieckiego i Grassa przy ul. Sierocej 6. Odbędą się tam warsztaty historycznego krawiectwa, pokaz broni czarnoprochowej, gry i zabawy na wolnym powietrzu.

Na sobotniej scenie muzycznej od godz. 17.00 wystąpią Zespoły Ingenium, Pierwiastek z trzech, Natalia Mujanga oraz Tymon Tymański i Lipali.

Drugi dzień Święta zakończy pokaz laserowy o godz. 22.00. 

Święto Miasta
-Święto Miasta
Fot. gdansk.pl

Niedzielę pod hasłem Międzynarodowy Dzień dla rodzin rozpoczniemy o godz.10.00 i tutaj szczególnie zapraszamy naszych seniorów. Czekać będzie wiele atrakcji w tym porady i potańcówka przy muzyce Detko Bend oraz EX Czerwonych Gitar. Wszystko to oczywiście na Targu Węglowym. 

 

Nie może Cię zabraknąć!

Zapraszamy!