• 13.6 ºC  / 56.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Vivat Polska - 100 lat niepodległej!
Minęło już równo 100 lat od wiekopomnego momentu, w którym Polska, po 123 latach niewoli, wróciła na mapy Europy. Nasza ojczyzna odzyskała niepodległość pracą, poświęcaniem a nierzadko i bohaterską, pełną poświęcenia walką swoich córek i synów. Taka rocznica musi być godnie uczczona!
A
A
Data modyfikacji: 29 stycznia 2019 r.
Parada Niepodległości 2017
Parada Niepodległości 2017
Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Flaga na maszt!

A dokładniej 11 nowych masztów, o jakie w tym roku wzbogaciło się nasze miasto. Biało – czerwona flaga i godło to centralne punkty obchodów każdej rocznicy odzyskania niepodległości. W tym roku w Gdańsku pojawiło się 11 nowych masztów na których niebawem zobaczymy Polskie flagi. Najbardziej uwagę zwraca potężny, bo 42 metrowy maszt, który stanął na Górze Gradowej. Instalacja waży aż 43 tony i jest widoczna z odległości wielu kilometrów. Flagi jakie na nim zawisną także będą imponujące – 8 na 5 metrów!


Artystyczny patriotyzm – 100 lat Polski w sztuce

Z okazji okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, artyści galerii Triada (Gdańsk, ul. Piwna 11/12) przygotują pokaz prac związanych z szeroko pojętym tematem i miejscem sztuki w życiu Polaków. Zmierzą się z tematem patriotyzmu - pokażą go z punktu widzenia artystów i sztuki. Wystawa będzie miała miejsce w dniach 5-12 listopada.


Wiatr od morza. W sto lat później

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku postanowiły stworzyć wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce Wiatr od morza. Wystawa została zainaugurowana 10 października i potrwa dokładnie do 11 listopada.

Powstałe obrazy ilustrują też specjalne wydanie książki Żeromskiego, nieprzypadkowo wybranej do tego projektu. Żeromski napisał Wiatr od morza pod wpływem zachwytu polskim wybrzeżem, jego krajobrazem i historią w czasie swojej działalności plebiscytowej na Powiślu w 1920 roku. Ta okoliczność wydała się pomysłodawcom projektu interesującym nawiązaniem do obchodzonego na Pomorzu Jubileuszu Niepodległości.


100 na 100. Muzyczne dekady wolności – koncert

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na niezwykły cykl 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów w najważniejszych salach koncertowych na świecie! Projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” zakłada utrwalenie i upowszechnienie w międzynarodowym obiegu kulturowym najnowszego dziedzictwa muzyki polskiej. W historii XX i XXI wieku polska twórczość dźwiękowa, przez swój najwyższy poziom artystyczny, kunszt, estetyczną otwartość i stylistyczną różnorodność, jest przedmiotem narodowej dumy, ale i żywej dyskusji. Partytury polskich kompozytorów nie tylko wpisują się bowiem w najważniejsze nurty muzyczne ostatniego stulecia, ale także wyznaczają nowe trendy artystyczne. Koncert w Gdańsku odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności 11 listopada, o godz. 22.00. Jest to jednocześnie ostatni z tej serii koncertów w Polsce.Wystawa czasowa „Pancerne Skrzydła”

Z kolei Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na wystawę, która zainteresuje wszystkich miłośników historii II Wojny Światowej, a dokładniej polskich oddziałów pancernych, które w niej walczyły.

Wystawa pod tytułem „Pancerne Skrzydła” jest poświęcona 1 Dywizji Pancernej generała Maczka i jej walkom na terenie Belgii. Uroczyste otwarcie odbyło się 12 października 2018, zaś wystawa będzie eksponowana do końca roku.Bez parady nie ma świętowania!

Tradycyjnie już, 11 listopada ulicami Gdańska, podobnie jak w wielu innych miastach, przejdzie wspaniała Parada Niepodległości. Nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych, zabytkowych pojazdów i oczywiście wyśmienitej, patriotycznej atmosfery. Tegoroczna Parada w Gdańsku zacznie się 11 listopada 2018 wcześniej niż zwykle, bo zbiórką już o godz. 8.30, na Podwalu Staromiejskim. Pochód wyruszy o godz. 9.30.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w 100 lecie Niepodległości - zaplanowane na Długim Targu o godz. 11.30.

Warto dodać, że tego dnia nad Gdańskiem, na masztach będzie powiewało 100 polskich flag, w tym największa na wspomnianym wcześniej wielkim maszcie, na górze Gradowej.

Jak więc widać, atrakcji nie zabraknie. Z pewnością też, każdy znajdzie swój własny sposób idealnego obchodzenia tego wyjątkowego dnia. Jaki jest Wasz?