• 15.5 ºC  / 59.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Na początku grudnia Gdańsk wypełnia się magiczną, świąteczną atmosferą. Widać i czuć ją wszędzie - w pięknych iluminacjach, wspaniałej choince, kolorowych witrynach sklepów a przede wszystkim w bajkowym Jarmarku Bożonarodzeniowym. Ten ostatni potrafi oczarować od pierwszego wejrzenia!
A
A
data publikacji: 23 listopada 2018 r.
Odpalamy Święta!

 

Choć imponujący, Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jest zaledwie jednym z elementów obchodów Bożego Narodzenia w Grodzie Neptuna. Wraz z Jarmarkiem pojawią się wspaniałe iluminacje świąteczne. Część, z nich już została zainstalowana i ozdabia okolice Forum Gdańsk, kolejne pojawią się 23 grudnia. Obejmą teren Głównego Miasta oraz Park Oliwski. Tysiące światełek robią wrażenie, zwłaszcza jeśli znajdują się w urokliwym, starym Parku Oliwskim.

2 grudnia przygotujcie się na dźwięk silników setek motorów! Do Gdańska, jak co roku, zjadą się Mikołaje na Motocyklach. Wszystko w ramach akcji charytatywnej.

Następnie, w środę 5 grudnia nastąpi uroczyste odpalenie lampek na Gdańskiej Choince, ustawionej tradycyjnie tuż przy Fontannie Neptuna. Zrobimy to wspólnie ze św. Mikołajem, który tego dnia przybędzie do naszego miasta, a dokładniej przypłynie Motławą. Więcej przeczytacie o tym wydarzeniu TUTAJ.

Z kolei 9 grudnia zapraszamy na koncert „Miłość jest wszystkim”. Nazwa nawiązuje do najnowszego filmu o tym samym tytule, w którym jedną z głównych ról gra … nasz Gdańsk! Przeczytajcie więcej TUTAJ.

Dzień przed Wigilią, 23 grudnia na Długim Targu odbędzie się Gdańska Wigilia. 23 grudnia orszak aniołów, aktorów przebranych w stroje gdańskie i kolędników zmierza ulicą Długą w kierunku Gdańskiej Choinki, przed którą ustawiono symboliczny wigilijny stół. Szczegóły TUTAJ.

I na zakończenie – czas na Zabawę Sylwestrową. W tym roku będziemy bawić się aż w 4 miejscach, podczas Koncertów Noworocznych.

 


 
 

 

Jarmak Bożonarodzeniowy w Gdańsku jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Co roku odwiedzają go prawdziwe tłumy mieszkańców i turystów.

Każdego roku na jarmarku pojawiają się nowe atrakcje. Tym razem będzie to przepiękna, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, którą znamy już z Targu Rybnego, ale teraz zobaczymy, jak prezentuje się na Targu Węglowym. Gdańszczanie – posiadacze Karty Mieszkańca – będą mogli jednokrotnie skorzystać z karuzeli za symboliczną złotówkę. A wszystkie te złotówki przekazane zostaną Fundacji Hospicyjnej, która przeznaczy je na wypoczynek dla dzieci osieroconych.

Kolejną nowością jest strefa gastronomiczna, czyli Food Court, zlokalizowany w centralnej części Targu Węglowego i działający do 13 stycznia. Tu będzie po prostu pysznie! Będziemy smakować potraw kuchni hiszpańskiej (churrosy), węgierskiej (kurtosze i langosze), alzackiej (podpłomyki), chińskiej (pierogi i kurczak sushi), niemieckiej (wursty i gluhweiny w różnych smakach), greckiej (bugatsa z ciasta filo), belgijskiej (wafle i frytki), kaszubskiej i polskiej (makowce, pierniki, pierogi, paszteciki, barszcz, żurek, grzańce i nalewki). Będziemy też pić wielosmakowe herbaty,  rozgrzewające czekolady, grzane piwo z miodem i imbirem, regionalny cydr z dodatkiem rumu. I oczywiście aromatycznego grzańca, serwowanego w kolekcjonerskich kubkach ceramicznych albo jednorazowych, wyprodukowanych specjalnie dla jarmarku. W strefie gastronomicznej pojawią też nowe miejsca do konsumpcji – przestronne, zadaszone altany,  wyposażone w meble i promienniki grzewcze.

Po raz pierwszy jarmark zawita też na drugą stronę Wałów Jagiellońskich, bo stoiska z rękodziełem i rzemiosłem usytuowane będą również na dziedzińcu Forum Gdańsk.

Łoś Lucek powraca!

Tradycyjnie, sercem Jarmarku będzie  Anielski Młyn z ruchomymi figurami Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych. W zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni odbywać się będzie Jarmark rzemiosła i rękodzieła. Najweselej z pewnością będzie przy Łosiu Lucku, który będzie przemawiał do nas ludzkim głosem, mruczał, nucił i opowiadał suchary. Opiekunem Łosia jest Koło Widokowe AmberSky.

Najbardziej całuśnie będzie Pod jemiołą, najbardziej kolorowo przy Choince Młodych Gdańszczan, najbardziej bajecznie w zaprzężonej w dwa renifery Zaczarowanej Karecie, a prawdziwą zimę poczujemy przy Górce Lodowej z torami saneczkowymi, którą tym razem znajdziemy na terenie Forum Gdańsk.

 

Baśniowe orszaki i parady

W sobotę, 1 grudnia Jarmark zainauguruje Parada Elfów. I od tej chwili parady i orszaki towarzyszyć mu już będą we wszystkie dni powszednie. W pierwszym tygodniu zabawiać nas będą elfy, do których od 6 grudnia dołączy św. Mikołaj. W drugim tygodniu na Targ Węglowy zawita Królowa Śniegu ze swoją świtą, a w trzecim Orszak Kolędników. W baśniowe postaci wcielać się będą aktorzy Teatru Feta.

W soboty i niedziele w Wielkiej Zbrojowni działać będą warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzone przez instruktorów z Gdańskiego Archipelagu Kultury (od 12.00 do 17.00, w programie m. in. tworzenie Mikołajów, skrzatów, aniołków, stroików i warsztaty przyśpiewek). Co ważne, dziecko będzie można pozostawić pod fachową opieką i w tym czasie miło spędzić czas na jarmarku.

 

GODZINY DZIAŁALNOŚCI

JARMARK BOŻONARODZENIOWY  / rzemiosło i rękodzieło - 11.00-20.00

STREFA FOOD COURT / pon-czw 13.00-20.00,  pt-niedz 11.00-21.00

Wszystko o Jarmarku