• 20.8 ºC  / 69.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Wakacje na Górze Gradowej
Odkrywanie podwodnego świata, science show o czterech żywiołach, nocne spotkania z duchami Góry Gradowej, wystrzały z repliki armaty, pokazy mappingu 3D i relaks w otoczeniu przyrody w środku miasta. To wszystko w Hevelianum już od 29 czerwca do 29 sierpnia.
A
A
Data modyfikacji: 00 0000 r.
Garnizon Gdańsk i replika armaty_fot. Grzegorz Mehring.JPG
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

Oferta wakacyjna została podzielona na kilka ścieżek tematycznych tak, aby każdy mógł znaleźć w nich coś dla siebie. Będzie rodzinnie, blisko przyrody i z historią w tle. Najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach budowania domków dla owadów oraz poznać problemy zwierząt wodnych i sposoby na pomaganie im. Nie zabraknie pokazów naukowych – science show o czterech żywiołach, czyli „The best of Hevelianum”!

Hevelianum to 20 hektarów terenów zielonych w centrum miasta. Na spragnionych wakacyjnego odpoczynku, na trawnikach wzdłuż ścieżek dydaktycznych, czekać będą leżaki. Odkrywać walory przyrodnicze Góry Gradowej można także spacerując z kartami pracy gotowymi do wydruku na domowej drukarce (www.hevelianum.pl/wydarzenia/spacery-po-gorze-gradowej). Za rozwiązanie zadań, w kasie Hevelianum czekają upominki (do wyczerpania zapasów).

W ofercie „Historia” znajdują się spacery z przewodnikiem. Zwiedzanie odbywa się na kilka sposobów. Burzliwe dzieje Fortu, różnorodność architektury militarnych budynków, a także funkcje poszczególnych obiektów można poznać w każdą niedzielę o 13:00, a w piątki o godz. 21:00 odbywać się będzie nocny spacer przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje. Śladem istniejących i nieistniejących nekropolii, grobowców i pomników wokół Góry Gradowej poprowadzi przewodnik w każdy czwartek o 17:30. Nieodłącznym elementem krajobrazu Hevelianum są rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Pokazy musztry w ich wykonaniu i wystrzał z repliki armaty „Elżbieta” odbywać się będzie w każdą niedzielę w samo południe. W piątkowe wieczory, na ścianie XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej zostanie wyświetlony mapping 3D przybliżający historię rozwoju architektury obronnej na ziemiach polskich.

Na czas wakacji Hevelianum wydłuża godziny otwarcia. Wystawy stałe – „Dookoła Świata”, „Z Energią!” i „Łamigłówka” – czynne będą od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 10:00-18:00.

Szczegółowy program wakacji znajduje się na stronie www.hevelianum.pl.

Bilety do nabycia w kasie Hevelianum lub na stronie www.bilety.hevelianum.pl.

W trosce o bezpieczeństwo zwiedzających, zmniejszono limity osób mogących jednocześnie przebywać w przestrzeniach zamkniętych. Wejścia na wystawy odbywają się o pełnych godzinach, wyłącznie w maseczkach ochronnych (do nabycia w kasie). W budynkach znajdują się podajniki z płynem dezynfekującym. O bezpieczeństwo gości dba również nanotechnologia – wszystkie powierzchnie często dotykane (ekrany, poręcze, klamki itp.) zostały pokryte specjalną powłoką zabijającą grzyby, bakterie i wirusy.