• 16.2 ºC  / 61.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Weekend z latarniami
Już w najbliższą sobotę i niedzielę, 18 i 19 sierpnia, obchodzić będziemy Światowe Dni Latarni Morskich. Naszą, gdańską reprezentantką będzie oczywiście charakterystyczna, XIX-wieczna latarnia w Nowym Porcie. Organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje.
A
A
Data modyfikacji: 29 sierpnia 2018 r.

 

W programie obchodów m.in. nocne zwiedzanie latarni, a także pokazy działania tzw. kuli czasu, czyli urządzenia, które kiedyś pomagało regulować czasomierze na statkach.

19 sierpnia zaplanowano charytatywny piknik przy latarni (Nowy Port, ul. Przemysłowa 6a) który uświetnią m.in.: koncert bluesowy, warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych, opowieści latarnika, nauka wiązania węzłów oraz konkursy z nagrodami.

Prawdziwą gratką będzie także możliwość udania się w rejs z Nabrzeża Ziółkowskiego przy Kapitanacie Portu i do nabrzeża w Porcie Północnym, połączony ze zwiedzaniem latarni w Porcie Północnym. Rejs i zwiedzanie potrwa około półtorej godziny (na rejs obowiązują zapisy pod nr. tel. 881-441-882).

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

 

Światowe Dni Latarni Morskich, Gdańsk 2018
Światowe Dni Latarni Morskich, Gdańsk 2018

 

Światowy Dzień Latarni Morskich

To wyjątkowe święto obchodzone jest od wielu lat, w trzeci weekend sierpnia, na pamiątkę pierwszej transoceanicznej transmisji radiowej, której dokonał Guglielmo Marconi w 1901 roku, między latarnią morską w Poldhu, w Kornwalii i latarnią morską Signal Hill w Nowej Funlandii.