• 18.8 ºC  / 65.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Wieczór Niepodległości – świętuj w Gdańsku!
Przed nami długi weekend, w który przypada Święto Niepodległości. Warto wykorzystać kilka dni wolnego i wybrać się do Gdańska, tym bardziej, że miasto przygotowało ciekawą propozycję na spędzenie wolnego czasu. Organizatorzy Parady Niepodległości zachęcają do świętowania naszej niepodległości na podobieństwo irlandzkiego Dnia Świętego Patryka. Będzie barwnie, smacznie i wesoło! 10 i 11 listopada odbędzie się Wieczór Niepodległości. W mieście zapanuje gorąca atmosfera. Sprawdź jakie atrakcje czekają na Ciebie w Gdańsku.
A
A
data publikacji: 08 listopada 2016 r.

Zobacz jak było rok temu!

Biało –czerwone potrawy w atrakcyjnych cenach!

Wydarzenie rozpocznie się w wieczór przed rocznicą odzyskania niepodległości – 10 listopada. Będzie można radośnie świętować biorąc udział w uroczystym obiedzie, kolacji czy spotkaniu z przyjaciółmi: w kawiarni, restauracji, pubie lub barze. Lokale na terenie miasta zostaną specjalnie przystrojone, a  serwowanym potrawom będą towarzyszyły akcenty narodowe. Wszystkie dania w specjalnych, atrakcyjnych cenach. W akcji weźmie udział ok. 50 gdańskich restauracji, pubów, barów i kawiarni, zlokalizowanych nie tylko w Głównym Mieście, ale także w Oliwie a nawet na Wyspie Sobieszewskiej. Wykaz miejsc oraz dań można znaleźć  tutaj.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które odbędzie się w czwartek o godz. 17:00 przed Dworem Artusa. Chór II Podstawowo-Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych zaprezentuje bogaty repertuar, począwszy od pieśni średniowiecznych ("Bogurodzica"), po współczesne ("Mury"). Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.

Parada Niepodległości, przybij piątkę polskiej fladze!

Już po raz czternasty, 11 listopada, gdańskimi ulicami przemaszeruje Parada Niepodległości. W tym roku motywem przewodnim jest Biało-Czerwona Flaga. Każdy może zostawić swój podpis, odrysować dłoń lub zostawić odcisk. W ten sposób powstanie unikatowa flaga, której dolna, czerwona część będzie dziełem uczestników parady.

Start o godzinie 9:00 z Podwala Staromiejskiego i przejście ulicami: Podmłyńską - Wielkie Młyny - Rajską - Jana Heweliusza - Korzenną – Kowalską, pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam nastąpi finalna część wydarzenia. Tradycyjnie kilka słów do zgromadzonych wygłosi Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Zakończenie przewidziane jest na godz. 11:45. Grupy rekonstrukcyjne przemieszczą się na Targ Węglowy, gdzie będą mogły bliżej zaprezentować się publiczności. Nie zabraknie także imprez towarzyszących.

Jak co roku, w samo południe w Bazylice Mariackiej odbędzie się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę.

Paradę uświetnią grupy rekonstukcyjne
-Paradę uświetnią grupy rekonstukcyjne
Fot. www.gdansk.pl

Odbierz wyjątkowe pamiątki!

Dla pierwszych 10.000 uczestników organizatorzy przygotowali pamiątki o tematyce narodowej: wpinki i znaczki biało-czerwone, które będzie można przypiąć do ubrania.

Seniorzy z Klubu Seniora Motława-Śródmieście przygotują kilkaset biało-czerwonych szalików i czapek wykonanych na drutach oraz kokardy narodowe z biało-czerwonej wstążki.

Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą. Każdy akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią najbardziej radosną Paradę w roku. Każdy kto ma ochotę wziąć udział, jest mile widziany. Organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań itp.

Podczas wydarzenia zaprezentują się grupy zorganizowane - tradycyjnie wystąpią drużyny rekonstrukcyjne, piesze, konne i zmotoryzowane.

Biało-czerwone barwy zawładną ulicami miasta
-Biało-czerwone barwy zawładną ulicami miasta
Fot. www.gdansk.pl

Przemówi Marszałek Piłsudski

Kluczowym, rozpoczynającym Paradę momentem będzie wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tym razem w legendarną postać wcieli się aktor Florian Staniewski i przemówi do przybyłych z okna cukierni Pellowski.

Na trasie pojawi się mnóstwo atrakcji, m.in. Monidła, czyli ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i zabawy również dla dorosłych, ciesząca się rosnącą popularnością.

Przemówienie Marszałka Józefa Piłsudskiego
-Przemówienie Marszałka Józefa Piłsudskiego
Fot. www.gdansk.pl

Bogata oprawa muzyczna

Skoro ma być wzniośle i radośnie nie może zabraknąć dobrej oprawy muzycznej. Podczas parady zagrają i zaśpiewają:

  • stylowy chór Rewelersów z Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, który - jeśli deszcz nie pokrzyżuje planów - będzie śpiewać z zabytkowego pojazdu, z akompaniamentem pianisty.
  • Zespój jazzowy - znany już z wielu poprzednich występów na Paradzie Chór Gryf z Trąbek Wielkich, pod dyrekcją Teofila Bąka
  • Zespół szantowy „Szantymentalni”, który zagra z pokładu jachtu żaglowego
  • Dęta orkiestra sąsiedzka z dzielnicy Siedlce, która zbiera się tylko na specjalne okazje
  • Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk”
  • Chór złożony z uczniów, absolwentów, rodziców i nauczycieli związanych z II Podstawowo-Gimnazjalnym Zespołem Szkół Społecznych STO, oraz inni!